مشاور وزیر بهداشت لبنان: واکسن آمریکایی تزریق نکنید

 به گزارش واکسن آنلاین، مارون الخوری، مشاور وزیر بهداشت لبنان با توصیه به خودداری از تزریق واکسن‌های آمریکایی کرونا گفت: لبنانی‌ها مجبورند از واکسن توصیه شده سازمان جهانی بهداشت استفاده کنند چرا که در غیر اینصورت این سازمان، آن‌ها را تحریم خواهد کرد. مارون الخوری دانش آموخته دانشگاه جرج تاون آمریکا و مدیر موسسه پژوهش‌های بالینی «دایاگنوس تکس» (DiagnosTechs) ضمن هشدار درباره استفاده از واکسن آمریکایی گفت: ما مجبوریم برای استفاده از خدمات سازمان جهانی بهداشت واکسن را وارد کنیم، اما توصیه می‌کنم کسی در لبنان حماقت نکند و از آن استفاده نکند.

مارون الخوری در پاسخ به این سوال که مشهور است که شما دوست حمد حسن وزیر بهداشت لبنان هستید و در زمینه بیماری کرونا بسیار با شما مشورت می‌کند شما هم که در هفته‌های اخیر در لبنان حضور داشتید. با توجه به اینکه شما از مخالفان واکسن آمریکایی کرونا هستید آیا به وزیر بهداشت مشورت نمی‌دهید، زیرا او همواره می‌گوید واکسن کرونای آمریکایی در حال ورود به کشور است؟» گفت: سئوال شما شفاف و پاسخ دادن به آن برای من دشوار است و مرا در تنگنا قرار می‌دهد، اما من به صراحت بگویم: بله! وزیر بهداشت که من احترام زیادی برای ایشان قائل هستم، این نظر را دارند. من وقتی درباره واکسن آمریکایی با ایشان صحبت کردم تیمی از پزشکان در جلسه حاضر بودیم دکتر حمد حسن وزیر بهداشت پرسید: آیا شما این واکسن را توصیه می‌کنید؟ ما پاسخ دادیم خیر و به او هشدار دادیم که هیچگاه این واکسن را به لبنان وارد نکند، زیرا پیامد‌های این واکسن بسیار وخیم و ناگوار است. دکتر حمد حسن خندید و گفت دلیل شما چیست؟ به او گفتیم: همانطور که کشور‌های بزرگ و قدرتمند، قیمومیت سیاسی بر جهان دارند در زمینه پزشکی هم این قیمومیت بر کشور‌های جهان سوم یا کشور‌های کوچک وجود دارد. وی افزود: اگر دکتر حمد حسن یا هر وزیر دیگر در کشور‌های جهان سوم یا کشور‌های کوچک با درخواست سازمان جهانی بهداشت درباره وارد کردن واکسن به کشورهایشان مخالفت کنند مطمئن باشید که ساده‌ترین وسایل بهداشتی مثلا پنبه طبی را نیز به این کشور‌ها ارسال نخواهند کرد. از اینرو ما به ایشان توصیه کردیم که این واکسن را وارد لبنان کند، اما به او گفتیم که به ملت لبنان هم توضیح بدهیم که از روش‌های علمی آگاه شوند و از این واکسن استفاده نکنند. من خودم هم مانند دیگران در آمریکا هستم. در این کشور نسبت کسانی که گفتند حاضرند واکسن بزنند ۴۲ درصد است. این درصد خیلی درصد پایینی از جمعیت آمریکاست؛ البته ۵۶ درصد از این ۴۲ درصدی که موافق تزریق واکسن هستند، نیز می‌گویند من واکسن می‌زنم، اما بعد از یک سال و نیم یا دو سال دیگر این واکسن را خواهم زد.

مارون الخوری افزود: من خودم از این واکسن اصلا استفاده نخواهم کرد و هیچگاه نمی‌گذارم زن و فرزندانم هم استفاده کنند. من همانند دیگر پزشکان و صاحبان منطق و عقل از همه درخواست می‌کنم از آن استفاده نکنند، زیرا ضرورت ندارد که انسان پزشک باشد همینکه منطق و عقل داشته باشد کافیست تا بگوید دست از این رفتار‌های احمقانه بردارید. من به مردم به ویژه همکاران حرفه‌ای ام می‌گویم نباید چنین مسائلی در کشور داشته باشیم و فریب بخوریم من به ملت لبنان که می‌پرسند خوب جایگزین واکسن آمریکایی چیست نصیحت می‌کنم اولا شما باید به خدا توکل کنید، زیرا شما با اعتقاد و ایمان و امیدواری زنده هستید و ترس و وحشت را کنار بگذارید ثانیا به سلامتی و برنامه غذایی خود بسیار دقت کنید.

مجری شبکه پرسید: «آیا فکر می‌کنید کسانی که واکسن کرونا دریافت می‌کنند به عنوان موش آزمایشگاهی باشند و با آثار جانبی زیادی مواجه خواهند شد؟ زیرا به ما این واکسن را می‌دهند می‌دانند که شاید بر اثر این واکسن بمیریم یا عوارض جانبی بسیاری در بدن ما ایجاد شود. آیا این واکسن را با ما آزمایش می‌کنند تا واکسن اصلی خود را تا چند سال دیگر بسازند؟» مشاور وزیر بهداشت لبنان پاسخ داد: من برای پاسخ دادن به این سئوال واقعا در تنگنا قرار دارم؛ زیرا نمی‌خواهم وارد نظریه توطئه شوم. من فعلا می‌خواهم بر مسائل علمی تاکید می‌کنم و وارد توطئه‌ها (ی سیاسی) نمی‌شوم. این واکسن را که ساختند یک فناوری جدید است و از پیامد‌های آن در آینده اطلاعی ندارند. ما به شخص بیماری که بیماری وی بسیار شدید است مانند یک بیمار سرطانی، به او می‌گوییم این یک دارو است که می‌خواهیم روی شما آزمایش کنیم، اما پیامد‌های خطرناکی شاید داشته باشد آیا موافقت می‌کنید؟ من فکر می‌کنم ۱۰ تا ۱۵ درصد از این نوع اشخاص خواهند پذیرفت. اما واکسن خود یک نوع دارو است و اگر بخواهیم به ملت‌ها و مردمی که سالم هستند تزریق کنیم این کار باعث بیمار شدن آن‌ها می‌شود از این رو باید مطالعات کامل باشد. وی افزود: سریعترین واکسنی که ساخته شد فرایند ساخت آن ۴ تا ۶ سال طول کشید و در حال حاضر همان واکسن‌ها هم زیر سئوال است. واکسن‌ها هر سال بهتر و بهتر می‌شوند؛ بنابراین من تاکید می‌کنم از واکسن استفاده نکنید چه دلیلی هست که اینقدر شما شتابزده بخواهید از این واکسن استفاده کنید؟ این یک حماقت مطلق است؛ زیرا شرکت‌های داروسازی به کمک شخصیت‌های سیاسی و برخی از مزدوران رسانه‌ای می‌توانند حرفه پزشکی و سلامت آن را زیر سئوال ببرند. دیگر بس است اینقدر درباره علم پزشکی نظریه پردازی نکنید! این تغییرات در ویروس کنونی هم زیر سئوال است. من در روز بیست و یکم ماه سپتامبر درباره آن در شبکه بی بی سی سخن گفتم و یاد آور شدم که ما دلیل قوی نداریم که این ویروس بر اثر تغییرات ژنتیکی می‌تواند بر تعداد فوتی‌ها بیفزاید.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا