بزودی؛ عرضه واکسن کرونای «mRNA» در ایران

به گزارش واکسن آنلاین، وحید خدامی، مدیر یک شرکت‌ دانش بنیان در مرکز رشد دانشگاه تهران در وبینار «بررسی وضعیت تولید واکسن کرونا در کشورها و ارائه توانمندی کشور ایران در تولید آن» که به صورت آنلاین در فرهنگستان علوم پزشکی برگزار شد، گفت: در این شرکت به مدت ۳ سال است که در زمینه RNA های پیام رسان فعال هستیم اما قبل از آن در خارج کشور به مدت ۱۵-۱۰سال در زمینه RNA ها با همسرم در امریکا فعالیت می کردیم.

وی افزود: به دلیل آشنایی با شرکت‌های «بیو انتک» و «مادرنا» درباره واکسن سازی با تکنولوژیRNA در این شرکت با هزینه شخصی شروع به کار کردیم.

محقق ایرانی بازگشته به کشور با بیان اینکه بعد از بازگشت به ایران به مراکز مختلف در این زمینه پروپوزال‌هایی را ارائه کردیم، گفت: متاسفانه این پروپوزال‌ها با اقبال مواجه نشدند.

خدامی با بیان اینکه برای بازگشت سرمایه به موضوع واکسن‌ سرطان با این تکنولوژی تمرکز کرده‌ایم، گفت: با شیوع کرونا ویروس درچین، بالافاصله شرکت‌های داروسازی دنیا اعلام کردند که می توانند در عرض ۴۰ روز واکسن کرونا را تحویل بدهند.

وی با بیان اینکه با وجود مخالفت ها، این روش برای ساخت واکسن در دنیا به کار گرفته شد، ادامه داد: واکسن شرکت مادرنا ظرف ۴۲ روز تولید شد، در مدت ۲۰ روز FDA تایید کرد و پس از ۶۳ روز از شناسایی ژنوم ویروس ووهان چین، واکسن مادرنا به اولین نفر تزریق شد.

این محقق با اشاره به چالش‌های این تکنولوژی گفت: این واکسن باید در دمای پایین نگهداری شود البته این چالش ها برطرف شدنی هستند به طوری که در یک سمپوزیوم آمریکا اعلام شد به زودی یخچالی تولید می شود و می توان این نوع واکسن را در یخچال نگهداری کرد.

وی افزود: همچنین قیمت این واکسن نیز از چالش ها بود که آن هم در مقیاس بالا ارزان خواهد شد.

خدامی بیان کرد: ما از ۳ سال گذشته در این زمینه تحقیق خود را آغاز کردیم ولی این بیم وجود دارد که ممکن است در سال‌های آینده اتفاقات دیگری رخ دهد و واکسن‌ها برای کرونا با پلتفرم‌های مختلف تولید یا تامین شود.

وی ادامه داد: سیاستگذاران وضعیت استراتژیک کنونی را حتما مد نظر قرار دهند. علاوه بر این، انعطاف پذیری واکسن mRNA با سرعت بالا سازگار می شود.

این محقق اظهار داشت: اوگور شاهین گفته که این واکسن در برابر ویروس انگلیسی جواب می دهد اما اگر جواب ندهد احتمالا بتوانیم ۶ هفته ای واکسن برای آن تولید کنیم.

خدامی با بیان اینکه از لحاظ ایمنی و رفع مشکلات در این روش، می توانم بگویم که حل شدنی هستند، گفت: در طرح خود وارد مراحل خوبی شدیم، با حمایت‌های معاونت علمی، ۱۱ حوزه مختلف را تولید کردیم.

وی تأکید کرد: ما می توانیم موتاسیون های شایع را به محض تایید تولید کنیم و در خط تولید بیاندازیم.

این محقق با تاکید بر اینکه در سال آینده این واکسن بر پایه mRNA به همراه تیمی متشکل از نخبگان ایرانی به تولید می‌رسد و عرضه خواهد شد، گفت: در هر صورت باید این روند مورد حمایت دولت و حکومت قرار گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا