واکسن نورا مناسب دانش‌آموزان و افراد حساس است

به گزارش واکسن آنلاین، قائم‌مقام دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌الله (عج): واکسن نورا مناسب گروه‌های حساس و پرخطر و افراد کم سن است و می‌تواند به عنوان بوستر دیگر واکسن‌ها هم استفاده شود.

ابراهیم متولیان در برنامه «طبیب» با اشاره به اینکه دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله از اواخر سال ۹۸ با شروع شیوع ویروس کرونا، ۱۰۰ تخت بیمارستانی و دو بخش مراقبت‌های ویژه خود را در خدمت بیماران کرونایی قرار داد، اظهار داشت: این بیمارستان تا به حال ۲۰ هزار بیمار بستری کرونایی داشته و در زمینه درمان نیز موفق عمل کرده است تا جایی که با رتبه عالی زیر ۱۰ درصد مرگ و میر داشتیم و رمز موفقیت مان هم این بود که همه استادان با تمام توان پای کار آمدند و مسیر‌های مختلف را برای درمان بهتر آزمایش کردند.

وی در ادامه افزود: مثلا روش پلاسماتراپی از بیمارستان ما شروع شد که نتیجه خوبی داد یا روش‌هایی مثل دیالیز مکرر و دیالیز مداوم که موفق بود، اما این مجموعه دانشگاهی و درمانی به دلیل برخورداری از پژوهشگاه بزرگی در خصوص ویروس و بیوتکنولوژی، از همان زمان تحقیقات بر روی ساخت واکسن را هم آغاز کرد.

ین پزشک متخصص همچنین توضیح داد: ما، چون سابقه تولید واکسن آنفولانزا را داشتیم به همین دلیل از پروتئین روی ویروس به نام «پروتئین اس» شروع به واکسن‌سازی کردیم که در این روش خود ویروس وارد بدن نمی‌شود و به همین دلیل برای افراد کم سن و گروه‌های حساس و پرخطر، خردسالان و نوجوانان می‌تواند بسیار مفید واقع شود.

دکتر متولیان با اشاره به اینکه واکسن نورا در مرحله دوم مطالعات بالینی قرار دارد، تصریح کرد: به امید خدا تا سه ماه آینده می‌توانیم این واکسن را وارد بازار کنیم و زیرساخت‌های تولید برای سه میلیون دوز در ماه را نیز آماده کردیم، بسیاری از آزمایش‌ها و مطالعات بالینی هم انجام شده است و از سطح آنتی‌بادی آن هم راضی هستیم چرا که همه داوطلبان شرکت‌کننده در طرح واکسیناسیون تا الان حال مساعدی دارند.

این متخصص جراحی عمومی در پایان با تأکید بر اینکه واکسن نورا دارای دو دوز یکسان است و می‌توان از آن به عنوان بوستر برای دیگر واکسن‌ها هم استفاده کرد، یادآور شد: با همکاری بخش خصوصی در چند نقطه زیرساخت‌های تولید آن را نیز آماده کردیم تا به محض تأیید نهایی و توزیع؛ ماهانه بین سه تا پنج میلیون دوز تولید کنیم. تفاوت این واکسن با سایر واکسن‌ها این است که خود ویروس نیست و پروتئین ساخته شده است لذا در دنیا هم این این روش مورد توجه قرار گرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا