سرانجام واکسن های کرونای مشترک چه شد؟!

به گزارش واکسن آنلاین، درحالی که واکسیناسیون کرونا این روزها با سرعت پرشتابی به وسیله واکسن های وارداتی و واکسن ایرانی برکت در جریان است همچنان محصولات سه طرح مشترک تولید واکسن توسط شرکت های ایرانی و شرکت های خارجی وارد سبد واکسیناسیون ایران نشده است.

فارغ از ابهامات و پرسش هایی که درباره میزان مشارکت شرکت های ایرانی در این پروژه های مشترک وجود دارد و این که مشارکت شرکت های ایرانی صرفا درحد مشارکت در مراحل آزمایش های بالینی واکسن ها بوده یا مشارکت های جدی تری را نیز شامل شده، اکنون این پرسش به صورت جدی تری مطرح است که بالاخره قرار است چه زمانی این محصولات مشترک وارد سبد واکسیناسیون ایران شود؟

به گفته مصطفی قانعی عضو کمیته ملی واکسن کرونا از خط تولید اسپوتنیک در ایران هنوز واکسنی بیرون نیامده و چنانچه واکسنی هم تولید شود این واکسن متعلق به روسیه است و به میزانی که اجازه دهد می‌تواند در اختیار ایران قرار گیرد!

واکسن پاستوکووک نیز که محصول مشترک انستیتو پاستور ایران و موسسه فینلای کوبا است مجوز اضطراری خود را در اوایل تیرماه و همزمان با واکسن برکت دریافت کرده و برخلاف واکسن برکت همچنان وارد عرصه عمومی واکسیناسیون نشده است. آخرین اخبار حکایت از این نکته می کند که هنوز زیرساخت تولید صنعتی این واکسن فراهم نیست و باید در آبان و آذر منتظر نصب آن بود!

حکایت واکسن ایرانی استرالیایی اسپایکوژن عجیب تر است. اسپایکوژن که محصول مشترک شرکت استرالیایی وکسین و شرکت ایرانی سیناژن است همچنان درمرحله مطالعات بالینی قرار دارد. این درحالی است که هاله حامدی‌فر مدیرعامل شرکت سیناژن چندی پیش در سخنانی عجیب که به نوعی بوی فرافکنی و بازی فشار رسانه ای می داد مدعی شد اسپایکوژن به دلیل وجود «استانداردهای دوگانه» درحالی که از سایر واکسن ها جلوتر بوده از برنامه عقب مانده است! جالب این جاست که در همین زمان انتقادهایی از سوی برخی افراد شرکت کننده در طرح های مطالعات بالینی این محصول مشترک در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا