واکنش بدن به واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، آیا اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

به استناد نتایج پژوهشگران دانشکده بهداشت و موسسه ملی تحقیقات سلامت دانشگاه علوم پزشکی تهران، پاسخ این پرسش که اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم یعنی بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده می‌گویند این‌ها نشان می‌دهد سیستم ایمنی بدن شما فعال شده است. حال این سوال مطرح می‌شود که اگر واکسن بزنیم و هیچ علائمی نداشته باشیم این بدان معنا است که بدن ما واکنش نداده و ایمنی ایجاد نشده است؟

بسیاری از افرادی که علیه کووید-۱۹ واکسینه می‌شوند، به نوعی عوارض جانبی را تجربه می‌کنند. علایمی که در برخی افراد دیده می‌شود شامل تب خفیف، سردرد، حالت تهوع و یا احساس خستگی است. متخصصان سلامت می‌گویند این واکنش‌ها قابل انتظار است و نشان می‌دهد که سیستم ایمنی بدن شما وظیفه خود را انجام می‌دهد و می‌آموزد چگونه با ویروس کرونا مبارزه کند. اما در مورد کسانی که به هیچ عارضه جانبی مبتلا نمی‌شوند این سوال مطرح می‌شود که آیا سیستم ایمنی بدن آن‌ها نیز به درستی عمل می‌کند. در پاسخ به این سوال ابتدا باید گفت هنگامی که واکسن‌های کووید-۱۹ برای اولین بار به کار گرفته شدند، افراد نگران عوارض جانبی بودند و همین باعث شد متخصصین پزشکی و سلامت عمومی تلاش خود را به کار برند تا به مردم این پیام را برسانند که این عوارض، واکنش طبیعی بدن به واکسیناسیون است. در آن زمان تمرکز زیادی روی عوارض جانبی وجود داشت و پیام رسانی سلامت عمومی نتوانست این واقعیت را نیز انتقال دهد که بسیاری از افراد هیچ عارضه جانبی را تجربه نخواهند کرد و این اشکالی ندارد.

در کارآزمایی‌های بالینی فایزر و مدرنا، بخش قابل توجهی از شرکت کنندگان هیچ عارضه جانبی را تجربه نکردند، اما هنوز هم در برابر ویروس کرونا محافظت شده اند. در کارآزمایی‌های بالینی بسیاری از واکسن‌ها فرقی بین افرادی که واکنش‌های بعد از تزریق را تجربه می‌کنند با آن‌هایی که دچار علائمی نمی‌شوند از نظر ایمنی ایجاد شده به دنبال تزریق واکسن مشاهده نشده است. در واقع سیستم ایمنی بدن افراد به روش‌های مختلف واکنش نشان می‌دهد. برخی افراد واکنش فیزیکی بیشتری نسبت به واکسیناسیون دارند بنابراین پس از تزریق واکسن، برخی از افراد عوارض جانبی خواهند داشت، اما بسیاری از آن‌ها این عوارض را ندارند و می‌توان انتظار داشت که از ویروس محافظت می‌شوند.

با توجه به شواهد موجود، افرادی که علیه کووید-۱۹ واکسینه می‌شوند ممکن است با واکشن‌هایی به دنبال تزریق و عوارض جانبی واکسن مواجهه شوند که نشان دهنده عملکرد سیستم ایمنی بدن است، اما توجه به این نکته نیز مهم است که تجربه نکردن هیچ عارضه جانبی نیز به معنای بی اثر بودن واکسن نیست بلکه این بدان معناست که واکنش‌های سیستم ایمنی افراد به واکسن متفاوت است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا