پیشگیری ۸۷ درصدی از مرگ، با واکسن سینوفارم

به گزارش واکسن آنلاین، دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: بر اساس مطالعه محققان کشور بحرین و دانشگاه کلمبیا، واکسن سینوفارم حدود ۸۷ درصد از مرگ بیماران کرونایی پیشگیری کرده است.

دکتر مسعود یونسیان با حضور در برنامه گفتگوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما درباره انتشار مطالبی درباره میزان اثرگذاری واکسن «سینوفارم» در فضای مجازی افزود: بر اساس آنچه که در فضای مجازی و رسانه‌ها به عنوان جدول ارائه شده است اصولاً نمی‌توانیم نتیجه گیری کنیم.

او ادامه داد: در ادبیات علمی و پژوهشی در جهان، معمولاً به گزارشی استناد می‌کنیم که مفصل باشد و روش جمع آوری و کیفیت داده ها، و شیوه تجزیه و تحلیل، مشخص شده باشد.

دکتر یونسیان افزود: نامه‌ای هم از دکتر مقدمی در فضای مجازی منتشر شده است که این مطالعه هنوز کامل نشده است و پس از داوری علمی می‌تواند مورد استناد قرار گیرد.

او اضافه کرد: سؤال این است که چرا بدون تکمیل مراحل لازم برای تحقیق و نتیجه گیری، این نامه منتشر شده است؟
آقای یونسیان افزود: نباید بر اساس بریده‌ای از یک جدول تحقیقی، قضاوت کنیم و اصولاً به این شیوه ارائه نتایج، استناد علمی و اعتنایی نمی‌شود.

دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: همچنین باید نتیجه طرح‌های متعددی را کنار هم بگذاریم که آیا همخوانی دارند یا خیر؟ زیرا همیشه این احتمال وجود دارد که در دنیای تجربی، خطایی رخ دهد.

او افزود: هیچ وقت در جهان با یک تحقیق، تصمیم نمی‌گیرند و سیاستگذاری نمی‌کنند.

آقای یونسیان گفت: هدف نخست واکسیناسیون، حفظ جان مردم، هدف دوم، کاهش بار مراجعات به بیمارستان‌ها و هدف سوم، ایمنی جمعی است.

وی با اشاره به اینکه تحقیقات باید در جلسات مختلف علمی بررسی شود، افزود: بهترین مطالعات، مطالعات کارآزمایی بالینی است که در چین انجام و منتشر شده است؛ بر مبنای این مطالعات، واکسن سینوفارم ۷۸ درصد از ابتلاء و بیش از ۹۰ درصد از موارد شدید و مرگ، پیشگیری کرده است، اما ایرادی که ممکن است به این مطالعه وارد شود این است که پیش از شیوع سویه دلتا بوده است.

وی ادامه داد: مطالعه دیگری توسط محققان کشور بحرین و دانشگاه کلمبیا درباره اثربخشی واکسن‌ها در پیشگیری از اشکال مختلف ابتلاء به کووید ۱۹ بر روی یک میلیون نفر واکسینه انجام شده است که ۵۶۰ هزار نفر از آن‌ها واکسن سینوفارم دریافت کرده بودند.

دکتر یونسیان اضافه کرد: بر اساس این مطالعه، به طور متوسط، واکسن سینوفارم حدود ۵۰ درصد از ابتلاء، حدود ۶۵ درصد از بستری معمولی، حدود ۸۳ درصد از بستری در بخش مراقبت‌های ویژه و حدود ۸۷ درصد از مرگ پیشگیری کرده است.

دبیر کمیته تخصصی اپیدمیولوژی و پژوهش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مطالعات دیگری در داخل کشور در حال انجام است و باید همه این مطالعات بررسی شود تا به نتیجه قابل استفاده برای سیاستگذار برسیم.

وی اضافه کرد: امیدواریم در دو هفته آینده بتوانیم نتایج سری دوم از مطالعه‌ای که در ۷ دانشگاه کشور به تفکیک واکسن در حال انجام است خدمت مردم منتشر کنیم

آقای یونسیان گفت: معمولاً دز یادآور برای کمک به ایمنی است که در طول زمان کم شده است، اما در مورد کسانی که نقص ایمنی دارند هم کمک کننده است. او ادامه داد: توصیه سازمان جهانی بهداشت این است که سالمندان به ویژه کسانی که واکسن سینوفارم دریافت کردند، دز سوم این واکسن را نیز دریافت کنند.
او افزود: مطالعاتی وجود دارد که نشان می‌دهد ترکیب برخی از واکسن‌ها ممکن است اثربخشی بهتری را داشته باشد، اما در مورد همه ترکیب‌ها هنوز بررسی نشده است.

دکتر یونسیان اضافه کرد: پس از اینکه همه جمعیت کشور هر دو دز واکسن خود را دریافت کنند نتایج مطالعاتی بیشتری بیرون می‌آید و با چشم باز و با سبد واکسن کامل تری برای دز سوم تصمیم خواهیم گرفت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا