واکسن نوترکیب ایرانی کرونا تا اسفند ماه وارد مرحله انسانی می‌شود

به گزارش واکسن آنلاین، واکسن‌های نوترکیب، نسل سوم واکسن‌ها محسوب می شوند؛ یعنی پس از واکسن‌ های ساخته شده از ویروس کشته شده یا تضعیف شده و واکسن های ساخته شده از پروتئین‌های تخلیص شده، پاتوژن‌ها یا نوترکیب‌ها قرار دارند.

حسن ابوالقاسمی در این خصوص اظهار داشت: محققان بیمارستان بقیه الله هم وارد عرصه تولید واکسن کرونا شده‌ و به موفقیت هایی هم دست یافته اند. واکسن نوترکیب ما در مرحله حیوانی قرار دارد و خیلی طول نمی کشد که وارد فاز انسانی شود، به عبارتی به احتمال فراوان زودتر از اسفند ماه وارد فاز انسانی واکسن کرونا خواهیم شد.

ابوالقاسمی در پاسخ به این سوال که آیا فعالیت مجموعه های متعدد برای ساخت واکسن کرونا به نوعی موازی کاری محسوب نمی شود، گفت: این کار اصلا موازی کاری محسوب نمی شود، بلکه این موضوع یک فرصت بسیار مفید است تا محققان ایرانی از توان و دانش خود، بهره کافی ببرند. حضور موثر محققان ما در اینگونه فعالیت های علمی، بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: مهم این نیست که چه تعداد از این مجموعه ها به واکسن دست پیدا می کنند، مهم این است که محققان ما به خودباوری دست یافتند و کار در اینگونه حوزه ها، زیرساخت‌های لازم برای پیشرفت های آینده را فراهم می کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله بیان داشت: خودباوری محققان ما با اهمیت تر از تولید واکسن است؛ یعنی وقتی محقق ما جرات و جسارت ورود به اینگونه عرصه ها را پیدا می کند، در آینده امکان تولید بسیاری از فرآوردهای بیولوژیک مانند داروهای سرطان که برای کشور حیاتی هستند، فراهم خواهد شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا