افزایش انتقادها از نحوه واکسیناسیون در فرانسه

به گزارش واکسن آنلاین، کارزار واکسیناسیون فرانسه با انتقاد رو به رو شده است. واکسیناسیون در فرانسه بر خلاف همسایه‌های اروپایی خود به کندی پیش می‌رود.

تاکنون در فرانسه حدود چند صد نفر واکسن زده اند و برای مثال در آلمان هزاران نفر واکسن دریافت کرده اند. نمایندگان محلی و کادر درمان از کند بودن روند واکسیناسیون انتقاد می‌کنند.

اولیویه وران وزیر بهداشت فرانسه وعده تسریع در این روند را داده است.

از دوشنبه کادر درمان بالای ۵۰ سال می‌توانند نخستین دوز واکسن را دریافت کنند. پیش از این هم افراد سالمند در مراکز نگهداری سالمندان واکسن زدند.

پروفسور فیلیپ ژوون رئیس بخش اورژانس بیمارستان ژرژ پمپیدو می‌گوید طبق جمع بندی دلایل مطرح شده از سوی وزیر در مورد کند بودن روند واکسیناسیون، مردم نمی‌خواهند واکسن بزنند. اما شمار زیادی از مردم در فرانسه می‌خواهند واکسن بزنند و باید آن‌ها را در اولویت قرار داد.

اما آیا برای این واکسیناسیون گسترده به اندازه کافی ذخیره واکسن وجود دارد؟ فرانسه تاکنون ۵۶۰ هزار دوز واکسن دریافت کرده است. در مجموع در نیمه نخست سال قرار است این کشور ۸ میلیون دوز واکسن دریافت کند. باتوجه به اینکه هر فرد دو دوز واکسن دریافت می‌کند در نتیجه به ۴ میلیون فرانسوی واکسن تزریق خواهد شد. اما انگلیس سیاست واکسیناسیون با یک دوز را در پیش گرفته است.

ژان دنیل لولیور متخصص بیماری‌های عفونی در بیمارستان آنری موندور می‌گوید ما نمی‌دانیم میزان مصونیتی که تنها یک دوز واکسن ایجاد می‌کند چقدر است. اگر تنها یک دوز برای حفاظت دو یا سه ماهه کافی باشد، کاری که انگلیس انجام می‌دهد. پر خطر خواهد بود.

در حال حاضر واکسن‌هایی که به فرانسه تحویل داده شد به شش مقصد منتقل شده است. روز گذشته اولیویه وران از راه اندازی مراکز واکسیناسیون در شهر‌ها خبر داد. اما از دیدگاه متخصصان هیچ پیش بینی لجستیکی برای این طرح نشده است.

پروفسور ایو بیسون متخصص بیماری‌های عفونی و عضو آکادمی پزشکان فرانسه می‌گوید زمانی که باید واکسیناسیون گسترده انجام شود، برنامه ریزی می‌شود. پشتیبانی لجستیکی هم باید برقرار شود. به ویژه مراکز عمده واکسیناسیون باید راه اندازی شود. اما ما در حال حاضر می‌بینیم که چنین برنامه ریزی وجود ندارد و ما در حال شروع به فکر کردن در این باره هستیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا