دبیر کمیسیون بهداشت مجلس عنوان کرد: ۳۰ میلیون یورو اعتبار لازم برای راه‌اندازی خطوط تولید واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، فاطمه محمدبیگی، دبیر کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت:‌ اگر ۳ فاز ارزیابی و تحقیقات بالینی با موفقیت همراه شود، نخسین نوع واکسن ایرانی از خردادماه آینده وارد خط تولید شده و به تولید انبوه خواهد رسید.

محمدبیگی، با بیان اینکه امروز در دنیا روی انواع مدل‌های واکسن کرونا کار می‌کنند اظهار داشت: مدلی از این واکسن بر پایه mRNA، نوع دوم بر اساس ویروس‌های کشته‌ شده، نوع دیگر هم به شکل ترکیبی ساخته می‌شود که در ایران هم شرکت‌های مختلفی مانند انستیتو پاستور، مؤسسه رازی و شرکت شفا مد و ستاد اجرایی فرمان حضرت امام(ره) روی این مدل‌های واکسن کرونا کار می‌کنند.

وی با تاکید بر اینکه تنوع مطالعات ما در حوزه تولید واکسن چندان تفاوتی با مطالعات کشورهای خارجی ندارد، افزود: کشور ما جزو کشورهای قدیمی خاورمیانه در این حوزه است که پیشینه ۱۰۰ ساله در حوزه تولید واکسن دارد و امروز هم جزو ۱۰ کشور پیشرفته در تحقیقات واکسن و سرم‌سازی هستیم که پا به ‌پای کشورهای پیشرفته دیگر پیش می‌رویم.

محمدبیگی در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه تولید واکسن ایرانی از چند روز قبل برای نخستین بار وارد فاز یک تحقیقات بالینی انسانی شده است، ادامه داد: در این مرحله واکسن یادشده را به ۵۶ نفر تزریق می‌کنند و بعد مدتی به ارزیابی واکسن می‌پردازند. بعد از آن فاز دوم و سوم ارزیابی بالینی واکسن کرونا انجام خواهد شد.

وی زمان احتمالی ورود واکسن ایرانی به مرحله تولید انبوه را خردادماه ۱۴۰۰ بیان کرد و گفت: آن چه که مسئولان شرکت تولیدکننده واکسن ایرانی به ما گفته‌اند این است که اگر ۳ فاز ارزیابی و تحقیقات بالینی با موفقیت همراه شود، نخستین نوع واکسن ایرانی ضد کرونا از خردادماه آینده وارد خط تولید شده و به تولید انبوه خواهد رسید.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: البته تولید و عرضه واکسن ضد کرونا به این بستگی دارد که مراحل یاد شده چگونه طی شود و اینکه در حال حاضر نیازمند حمایت ویژه دولت برای تولید واکسن داخلی هستیم.

محمدبیگی ادامه داد: در حال حاضر و با امکانات موجود می‌توانیم تا ۳۰۰ هزار دوز را به صورت آزمایشی آماده کنیم و برای تولید تعداد دوزهای بیشتر برای کل جمعیت کشور به راه اندازی چندین خط تولید نیاز داریم که راه‌اندازی این خطوط تولید نیاز به حمایت مالی دولت و اعتباری معادل ۳۰ میلیون یورو دارد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا