راه‌اندازی ۱۷ پروژه دارویی و واکسن کرونا توسط ترکیه

به گزارش واکسن آ‌نلاین به نقل از آناتولی، سازمان پژوهش و فناوری ترکیه «توبیتاک» وابسته به وزارت صنعت و فناوری کشور سال گذشته در پی همه‌گیری کرونا طرح‌هایی را در زمینه مقابله با این ویروس برنامه‌ریزی و اجرا کرد.

در این چارچوب در ۱۷ طرح مرتبط با ساخت دارو و واکسن کرونا که در زیر مجموعه ابتکار «پلتفرم کووید ۱۹ ترکیه» با هماهنگی بخش مهندسی ژنتیکی و انستیتوی بایوتکنولوژی توبیتاک با حمایت وزارتخانه فوق برگزار شد، ۳۴۶ پژوهشگر مشارکت کردند.

توبیتاک همچنین از ۴۸ طرح تولید دستگاه‌های اتاق‌های کنترل ویژه بیمارستان‌ها، کیت‌های تشخیص بیماری، دارو، مواد ضدعفونی کننده، لباسهای حفاظتی و واکسن با بودجه‌ای معادل ۱۷.۵ میلیارد لیر حمایت کرد.

در این چارچوب برنامه بورسیه و کارآموزی «استار» برای حمایت از پژوهشگران در این طرح‌ها راه اندازی شد که در مجموع ۳۰۰ نفر برای آن انتخاب شدند.

این سازمان همچنین در برنامه‌ ویژه دیگری فراخوانی در رابطه با طرح‌های ۶ ماهه برای بررسی پیامدهای اقتصادی، بشری و اجتماعی پاندمی با بودجه حداکثر ۲۰۰ هزار لیری اعلام کرد که ۱۰۲ طرح از ۶۸۲ طرح مختلف از نهادهای مختلف مورد پذیرش قرار گرفتند.

توبیتاک به رغم همه گیری جهانی کرونا سال گذشته همکاری‌های بین‌المللی خود را ادامه داد. در این زمینه نیز با بودجه ۲۳۶.۵ میلیون دلاری از ۱۳ هزار و ۶۲۴ دانشمند در طرح‌های مختلف حمایت کرد.

از سوی دیگر دانشجویان در رشتههای مختلف که با حمایت توبیتاک در رقابت‌های علمی بین‌المللی در سال ۲۰۲۰ شرکت کرده بودند، در مجموع ۴۴ مدال کسب کردند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا