استاد دانشگاه علوم پزشکی: واکسن ایرانی کرونا جای امید زیادی دارد

به گزارش واکسن آنلاین، پروفسور علی کرمی با اشاره به مرحله اول کارآزمایی بالینی واکسن کرونای ایرانی، گفت: فاز اول کارآزمایی حداقل ۳۰ تا ۵۰ روز به طول می‌انجامد.

وی با اشاره به این که نتیجه ایمنی بخشی واکسن در کارآزمایی بالینی نخست مشخص می‌شود، عنوان کرد: واکسن کرونای ایرانی پس از موفقیت در فاز اول، – حدود ۵۰ روز دیگر – وارد کارآزمایی دوم می‌شود.

رئیس بنیاد ملی سبک زندگی سالم افزود: در مرحله‌ی دوم کارآزمایی تعداد بیشتری از افراد، ۲ دوز از واکسن کرونای ایرانی را دریافت می‌کنند.

وی با اشاره به این که بسیاری از عوارض واکسن در ۲۴ ساعت ابتدایی تزریق بروز می‌کنند، توضیح داد: واکسن کرونای ایرانی در تشابه به واکسن سینوفارم تولید شده است.

علی کرمی با اشاره به این که واکسن سینوفارم بر روی حداقل ۱۰۰ هزار نفر آزمایش شده است، عنوان کرد: واکسن‌هایی که از ویروس کشته شده ساخته می‌شوند معمولا عوارض کمتری دارند.

وی با اشاره به این که ما در ۱۰۰ سالِ گذشته در عرصه واکسن سازی کار کرده‌ایم، اظهار داشت: واکسن‌های مبتنی بر ژن تجربه زیادی در علم واکسن سازی ندارند.

عضو ستاد واکسن ایرانی کرونا افزود: واکسن‌هایی که از ویروس غیر فعال ساخته شده‌اند، بر روی میلیاردها نفر آزمایش شده‌ و امتحان خود را پس داده‌اند.

وی با اشاره به این که آنتی بادی‌های بدن برای سنتز شدن به ۲ هفته زمان نیاز دارند، عنوان کرد: متاسفانه برخی از افراد با حضور در فضای مجازی و بدون برخورداری از دانش تخصصی نظر‌های غلطی را درباره واکسن‌ کرونای ایرانی نشر می‌دهند.

علی کرمی با اشاره به این که در حال حاضر فضای مجازی بستر اصلی کسب اخبار است، تصریح کرد: برخی از پزشکان بدون برخوردار از دانش کامل در حوزه واکسن سازی در فضای مجازی اظهار نظر می‌کنند.

وی افزود: مردم باید اخبار مربوط به واکسن را از منابع معتبر و دقیق دریافت کنند.

استاد دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله تاکید داشت: من به واکسن کرونای ایران بیش از نمونه‌های خارجی اعتماد دارم.

وی با بیان این که ما باید از واکسن ایرانی حمایت کنیم، عنوان کرد: ما در کنار تولید واکسن ایرانی باید واکسنی با عارضه‌ی کمتر را به داخل کشور وارد کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا