عضو کمیسیون بهداشت مجلس: تولیدکنندگان واکسن کرونا باید حمایت مالی شوند

به گزارش واکسن آنلاین، همایون سامه‌یح نجف‌آبادی داروساز و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با اشاره به زمانبر مراحل تولید واکسن می گوید: به طور کلی در ساخت واکسن ها نه تنها تولید بلکه تایید آن ها نیز مراحل مختلفی دارد. بطوری که ابتدا بر روی حیوان تست می شود و بعد از مشخص شدن میزان اثربخشی و عوارض جانبی بر روی انسان ها تست می شود. بعد هم معمولا ۳ تا ۵ سال طول می کشد تا تاییدیه ساخت و تولید انبوه بگیرند.

وی افزود: واکسن کرونا نیز از این مسئله مستثنا نیست و مراحل فوق را باید حتما طی کند. اما در شرایط فعلی که این بیماری مشکل ساز شده و همه ابعاد زندگی انسان ها از سلامت روانی تا اقتصاد جهانی را تحت تاثیر شدید قرار داده بنا به ضرورت مراحل تولید واکسن برای مبارزه با آن کوتاه شده است. در ساخت واکسن های خارجی نیز این مراحل را کوتاه کردند تا زودتر به تولید انبوه برسد و در دسترس مردم قراربگیرد.

نماینده کلیمیان در مجلس یازدهم افزود: در ایران هم همینطور است. واکسن تولیدی باید حتما مراحل انسانی را بگذراند مشخص بشود اولا در کوتاه مدت عوارض جانبی ندارد و دوم این که اثربخشی آن چه میزان است. باید حتما واکسن را تست کنند میزان آنتی بادی در بدن را اندازه بگیرند و اگر این میزان به حدی رسیده باشد که فرد بتواند در مقابل بیماری کرونا مقاوم بشود آن وقت به تولید انبوه برسد.

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس همچنین با تاکید بر اینکه باید از تولیدکنندگان داخلی نیزحمایت شود، اظهار داشت: نظر مجلس هم این است که از همه شرکت هایی که در زمینه تولید واکسن کرونا وارد عمل شده اند ،باید حمایت مالی شود. چون تکنیک و تکنولوژی ساخت واکسن در ایران باید توسعه یابد و با این حمایت ها نه تنها در تولید واکسن کرونا بلکه در مورد سایر واکسن ها نیز به واردات بی نیاز می شویم.

ایرنا: مبتلاشدگان به کرونا نیازی به واکسن دارند؟
این داروساز در گفت و گو با ایرنا ضمن تاکید بر ضرورت تداوم استفاده از ماسک در جامعه در پاسخ به این پرسش ایرنا که آیا افرادی که به کرونا مبتلا شده اند، نیازی به تزریق واکسن دارند یا خیر؟ تصریح کرد: تجربیات و یافته های علمی نشان داده است که در بدن افرادی که به این بیماری مبتلا شده و بهبود یافته اند به همان میزان کسانی که واکسن استفاده کرده اند، آنتی بادی به وجود آمده است. ابتدا تصور می شد که مصونیت این افراد نسبت به ابتلای مجدد به کرونا تا ۳ ماه است، این میزان سپس تا ۹ ماه برآورد شد و اکنون گفته می شود ممکن است تا چند سال هم ادامه داشته باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا