عضو کمیسیون بهداشت مجلس خبر داد: رایزنی با چند کشور ثالث برای تهیه واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، فاطمه محمدبیگی، با بیان اینکه اولویت ما در کمیسیون بهداشت و درمان مجلس حمایت از تولید داخلی واکسن کرونا است، گفت: حمایت جدی‌تر از تولید داخلی و راه ‌ندازی خط تولید انبوه واکسن ایرانی ضد کرونا، راهبردی مناسب برای تامین سلامت مردم و پیشرفت در علم و صنعت بیوتکنولوژی در کشور خواهد بود.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی افزود: امیدواریم به زودی شاهد نتایج درخشان تولید داخلی واکسن کرونا و تولید انبوه آن باشیم که این موضوع می‌تواند بستری برای ایمن‌سازی نه تنها مردم کشور ایران بلکه برای کشورهای دیگر نیز در آینده باشد.

مشکلی برای خرید واکسن از کشورهای ثالث و یا تولید مشترک نداریم
وی ادامه داد: با چندین کشور ثالت موفق در حوزه واکسن‌سازی نیز رایزنی‌هایی صورت گرفته تا واکسن مورد نیاز گروه‌های پرخطر از آن طریق خریداری شود البته ما مشکلی در حوزه خرید واکسن ایمن از کشورهای ثالث و یا تولید مشترک با کشورهای دیگر نداریم.

نماینده مردم قزوین و آبیک و البرز در مجلس شورای اسلامی با یادآوری اینکه با رهنمود هوشمندانه و تیزبین امروز مقام معظم رهبری راه روشن‌تر از قبل خواهد بود، گفت: به طور قطع خرید واکسن از آمریکا، انگلیس و فرانسه با توجه به پیشینه خصمانه آنها علیه ایران ممنوع است و در صورت لزوم خرید از کشورهای خوش سابقه پیشرفته در این امر را دنبال می‌کنیم.

محمدبیگی افزود: حمایت قاطع خود از بیانات مقام معظم رهبری که منبعث از گزارش‌های علمی است را اعلام می‌کنیم؛ مجلس در این خصوص نظارت ویژه خواهد داشت چرا که سلامت مردم برای ما از هر چیزی مهم‌تر است و در کمیسیون بهداشت و درمان به جد منویات رهبری عزیز را پیگیری می‌کنیم.

عضو هیات رئیسه کمیسیون بهداشت مجلس شواری اسلامی در گفت‌وگو با خانه ملت تصریح کرد: آنچه تاکنون در نظام سلامت غرب شاهد بودیم نشان می‌دهد واکسن‌های غربی نتوانسته سلامتی را برای شهروندان کشور خودشان رقم بزند چنانچه با شروع موج‌های جدید کرونا در اروپا و آمریکا شاهد شکسته شدن هیبت نظام پزشکی کلاسیک این کشورها هستیم؛ نگاه هوشمندانه و تیزبین رهبر انقلاب در حوزه مقابله با کرونا و واکسن آن که نشات گرفته از اسناد و مدارک موجود توانمندی بیگانه و توان داخلی کشور است و برای ما بسیار جالب توجه است.

وی یادآور شد: بسیار خرسندیم که آنچه در مجلس در حوزه سلامت انجام شده با رهنمودهای رهبری تایید شد، بی شک از این پس نیز با قدرت‌تر از قبل در راستای رهنمودهای مقام معظم رهبری برای پیشرفت علم داخلی و استفاده از تکنولوژی داخلی در حوزه سلامت در مجلس یازدهم حرکت خواهیم کرد.

شایسته ملت ایران نیست که آزمایشگاهی برای تست واکسن‌های غربی باشند
عضو هیات رئیسه فراکسیون گام دوم انقلاب مجلس یازدهم، با بیان اینکه در خصوص واکسن پر حرف و حدیث فایزر دیدگاه اغلب نمایندگان کمیسیون بهداشت مثبت نبود، گفت: چرا که این واکسن تاکنون عوارض زیادی داده و شایسته ملت ایران نیست که آزمایشگاهی برای تست واکسن‌های غربی باشند؛ اگر این واکسن‌ها راهکار کنترل کرونا بود بی‌شک نتیجه‌اش مهار ویروس در کشورهای پیشرفته غربی بود که در عمل چنین نیست.

کمیسیون بهداشت مجلس حامی تهیه تولید از منابع معتبر خارجی است
محمدبیگی ادامه داد: متاسفانه برخی از مسئولان در وزارتخانه و دولت اصرار بر خرید واکسن از این کشورها دارند این در حالی است که علی‌رغم تحریم‌ها و مشکلات بانکی و انتقال پول و علی‌رغم تجربه منفی که در مورد خرید واکسن از کشور ثالث از طریق کشور ترکیه در مردادماه گذشته داشتیم و همین امر باعث شده بود که به مدت یک ماه پول هنگفتی از ایران در ترکیه بماند و در نهایت واکسن هم به ما داده نشد؛ کمیسیون بهداشت و درمان در گفت و گو با مسئولان وزارت بهداشت، سازمان غذا و دارو، بانک مرکزی و دولت اعلام کرده که حامی تهیه و تولید واکسن داخلی و سپس تهیه از منابع معتبر خارجی است و اغلب نمایندگان این کمیسیون موافق خرید واکسن از کنسرسیوم کواکس نبودیم.

نماینده مردم قزوین، آبیک و البرز در مجلس یازدهم گفت: تکیه بر توان دانشمندان داخلی در تولید واکسن و در نهایت تولید مشترک آن با کشورهای دارای پیشینه مناسب در حوزه واکسن سازی، منطقی‌ترین و عقلانی‌ترین راه تامین واکسن ایمن و اثربخش برای ملت عزت‌مند ایران است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا