عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس: عوارض واکسن های آمریکایی و انگلیسی ناشناخته است

به گزارش واکسن آنلاین، مسعود سلیمانی عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس و دارای مدرک دکتری خون شناسی افزود: در واکسن‌هایی که به صورت ژنومی تولید شده اند و برپایه آر ان‌ای و یا دی ان‌ای هستند این امکان وجود دارد که توالی‌های خاصی را قرار دهند تا در یک جمعیت هدف عوارضی را بوجود بیاورند.

وی گفت: در سال‌های گذشته برای تأیید یک واکسن جدید نزدیک به ۸ تا ۱۰ سال طول می‌کشید تا مراحل آزمایش‌های مختلف سپری شود و به استفاده عموم برسد، اما به دلیل اورژانسی بودن شرایط کرونا در مجوز‌هایی که به واکسن‌های فعلی داده شده ذکر شده است که این مجوز‌ها به صورت اورژانسی تأیید شده و این یعنی ممکن است عوارض مختلفی در سال‌های بعد به دنبال داشته باشد.

عضو هیأت علمی دانشگاه تربیت مدرس افزود: در استفاده از واکسن‌های ژنومی هر کشوری سعی می‌کند از محصولات محققین خودش استفاده کند و بر روی این محصولات ژنتیکی نظارت کامل داشته باشد.

دکتر سلیمانی گفت: براساس لیست سازمان جهانی بهداشت حدود ۱۱ کشور مختلف در حال تولید واکسن هستند که ما می‌توانیم به غیر از امریکا و انگلیس از واکسن سایر کشور‌ها که با روش‌های امن تری تولید شده استفاده کنیم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا