عضو هیات رئیسه مجلس: ساخت واکسن ایرانی کرونا با روش مطمئن ویروس‌های ضعیف شده

به گزارش واکسن آنلاین، روح الله متفکرآزاد، با حضور در برنامه «انارستان» به بحث درباره روند واکسن ایرانی کرونا و همچنین حواشی ممنوعیت واردات واکسن انگلیسی و آمریکایی درپی دستور مقام معظم رهبری پرداخت و افزود: اگر در ابتدا بخواهیم به موضوع واکسن کرونا فقط از منظر علمی بپردازیم، باید بگوییم همه واکسن های موجود در جهان فعلا در مرحله تست انسانی قرار دارند و ایران هم از کشورهای دنیا در تهیه واکسن کرونا نه تنها عقب نیست بلکه تست های موفقیت آمیزی را هم پشت سر گذاشته است. پس وقتی می‌گوییم واکسن ها درمرحله تست هستند یعنی هنوز عوارض و نتایج نهایی آنها برای هیچ‌کس مشخص نیست.

وی با اشاره به شکل گیری نسل جدید واکسن ها گفت: حرکت به سمت واکسن هایی با استفاده از رشته های ژنتیکی، اتفاق خوب، مهم و اثرگذاری است. اما این تجربه، تجربه طولانی مدتی نیست و همزمان با بحران کرونا وارد میدان عمل شده. واکسن های معمول به طور عمده از ویروس های کشته و یا ضعیف شده تهیه می‌شدند که نهایت عوارض آن میزان تاثیرگذاری یا ایمن‌سازیِ کم بود. اما وقتی وارد فضای واکسن هایی با متریال ژنتیکی می‌شویم باید بدانیم که با مقولۀ بسیار پیچیده ای روبه رو هستیم. نمی‌توانیم با قطعیت بگوییم که حتما این واکسن ها تغییرات مخرب ژنتیکی برجای خواهند گذاشت اما وقتی شما با واکسنی مواجه هستید که با رشته های ژنتیکی سروکار دارد، باید همه جور احتمالی بدهید.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی ادامه داد:‌ مردم درباره واکسن نگران نباشند؛ نظام، دولت و مجلس، موظف به تامین واکسن برای کشور هستند اما در شرایطی که زمان به شدت کم است ما کم ‌خط ترین مسیر را انتخاب می‌کنیم. واکسن های «مدرنا» و «فایزر» که تاکنون بیشترین توجه ها را به خود جلب کرده‌اند، از نسل همین واکسن های جدید با پایه های ژنتیکی هستند. واکسن هایی که هیچ‌کس نمی‌داند چه تاثیرات فرانسلی ژنتیکی بر جای خواهد گذاشت و چه ژنوم هایی را دربدن فعال یا تغییر خواهند داد. اما واکسن ایرانی همچنان به همان مطمئن سنتی و ویروس های ضعیف شده ساخته است. به همین دلیل عقل سلیم تصمیم می‌گیرد در شرایطی که رسیدن به واکسن قرار است در کمترین زمان اتفاق بیافتد سراغ واکسن های کم‌خطرتری برود تا واکسنی که از عواض بلند مدت آن چیزی مشخص نیست. مردم نگران هیچ چیز نباشند ما حتی اگر واکسنی مطمئن در کشوری مطمئن ساخته شده باشد مشکلی با خریداری آن نیز نداریم. اما نمی‌توانیم با جان مردم بازی کنیم حتی اگر احتمال خطر بدهیم.

اجازه نمی‌دهیم دنیا واکسن کرونا را روی ایران تست کند
متفکرآزاد ضمن اشاره به سابقه بد غربی ها در رابطه با ایران، گفت:‌ ما تا اینجا سعی کردیم همه چیز را طبیعی در نظر بگیریم و احتمال هرنوع حمله بیولوژیکی از طریق این واکسن ها را رد کنیم. اما درست ترین نگاه به موضوع واکسن کرونا این است که آن را همراه با حواشی بین المللی آن ببینیم. ما نباید فراموش کنیم با دشمنی روبه رو هستیم که در جنگ تحمیلی از امتحان کردن هرنوع سلاح بیولوژیک یا شیمیایی را روی ما، هیچ ترس و واهمه‌ای نداشت. ما با کشورهایی طرف هستیم که سال ها ما را در فشار تحریم های دارویی قرار دادند به ما خون آلوده دادند، حالا چطور شده است که در زمینه حساس ترین نیاز دارویی جهان حاضرند آن را به ما هدیه بدهند؟ طرف مقابل ثابت کرده است که کشور اخلاق مداری نیست.

وی ادامه داد: البته این مقدار واکسنی که به گفته خودشان می‌خواستند به ایران هدیه بدهند، آنقدر کم است که نه می‌تواند کادر پزشکی‌ ما را پوشش دهد و نه افراد در معرض خطر را؛ این تعداد صرفا برای تست میدانی مناسب است که خب ما اجازه نمی‌دهیم آنها تست های بالینی خود را روی مردم ما انجام دهند.

عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر توان علمی کشورمان خصوصا در حوزه ساخت واکسن گفت: ایران جزء ۱۶ کشور اول تولید علم است و شما هیچ شکی در این نداشته باشید که دانشمندان ما در این حوزه تراز علمی بالایی دارند. همچنین تا امروز واکسن ایرانی نیز مراحل موفقیت آمیزی را طی کرده است و با هر مرحله تست موفقیت آمیز وارد فاز بعدی خواهد شد. که پس از اطمینان و تست های نهایی وارد مرحله‌ تولید انبوه می شود. البته که مراودات علمی گسترده‌ای با کشور های مختلف در حال انجام است که هم از آنها کمک می‌گیریم و هم به آنها کمک می‌دهیم.

متفکرآزاد با اشاره به اینکه کشورهای غربی که همیشه خودشان را مرکز قدرت و پیشرفت های علمی می‌دانستند اما در حوزه کنترل و مدیریت کرونا هیچ حرفی برای گفتن نداشتند، گفت:‌بسیاری از این هیجانات برای خرید واکسن به دلیل بازی های سیاسی و تجاری است. اگر واقع بین باشیم می‌بینیم که غرب در مهار کرونا کاملا شکست خورده است و همه نیز معتفرند که کنترل شرق دنیا در مهار کرونا بسیار موفق تر از غرب بوده است. چطور بعضی ها اصرار دارند از یک کشوری که هنوز نتوانسته است کرونای کشور خودش را مدیریت کند، واکسن تهیه کنیم؟

متفکر آزاد با احساس خرسندی از ورود مقام معظم رهبری به بحث واکسن کرونا، گفت: من ورود ایشان را به این حوزه بسیار مبارک می‌دانم چراکه ایشان ثابت کردند اهل کارهای عوام‌فریبانه نیستند و وقتی در مسئله ای ورود می‌کنند می‌دانند که این امر ممکن است برایشان هزینه داشته باشد. آقا برای جا انداختن باورملی در کشور حاضرند هزینه بدهند. یک طرف ماجرا این است که رهبر حکیم انقلاب دارند این خوداتکایی ملی را فرهنگ سازی می‌کنند. رهبری البته همیشه پس از مشورت با کارشناسان اظهار نظر می کنند اما ما از مسئولین انتظار داریم نظرات کارشناسی خودشان را زودتر اعلام کنند تا مردم بدانند حرف های رهبری پشتوانه علمی دارد.‌

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا