نگاهی به وضعیت تولید واکسن‌های ایرانی؛ قرار گرفتن ایران در میان ۱۵ کشور واکسن‌ساز

به گزارش واکسن آنلاین، در حالی که در گذشته برای تولید واکسن‌ها به فرآیند ۱۰ تا ۱۵ ساله نیاز بود، ولی با شیوع ویروس کرونا و توسعه دانش و تجهیزات پزشکی پیشرفته این زمان موجب شد که محققان دنیا در کمتر از یک سال به تولید واکسن کووید-۱۹ دست یابند و محققان ایرانی در ۸ نهاد و شرکت نیز در حال حاضر در حال تولید این واکسن بر پایه فناوری‌هایی چون ویروس غیر فعال، روتئین ‌نوترکیب، واحد زیر پروتئینی و RNA هستند که تاکنون یکی از واکسن‌ها به فاز کارآزمایی بالینی رسیده است.

واکسن یک فرآورده‌ بیولوژیک است که در برابر یک بیماری میکروبی مشخص، ایمنی فعالِ اکتسابی ایجاد می‌کند. واکسن‌ها اغلب تزریقی هستند، ولی برخی از واکسن‌ها مانند فلج اطفال خوراکی‌اند، ضمن آنکه اغلب برای ایمنی کامل و دائم در برابر بیماری نیاز به تزریق چندبار است.

واکسن‌ها اینگونه ساخته می‌شوند: نخست حیوانی عمداً دچار بیماری مورد نظر می‌شود، سپس ویروس آن بیماری را از بدن حیوان جدا و مجدداً این ویروس را به حیوانی دیگر تزریق می‌کنند و این عمل آنقدر تکرار می‌شود تا ویروس ضعیف شود، به گونه‌ای که اگر این ویروس ضعیف شده به بدن انسانی تزریق شود، نه تنها بیماری ایجاد نخواهد کرد، بلکه در بدن انسان مصونیت پدید می‌آورد.

راه دیگر واکسن‌سازی از ویروس‌های مرده یا غیر فعال است که با تزریق این نوع واکسن، بدن اقدام به ساختن پادزهر کرده و آماده دفاع در برابر میکروب اصلی می‌شود.

بر این اساس تولید واکسن دارای فرآیند زمان‌بر ۱۰ تا ۱۵ ساله است؛ چرا که باید از فازهای “مطالعات پیش بالینی”، “”فاز ۱ (ایمنی)”، “فاز ۲ (کارایی)،”  “فاز ۳ (ایمنی و کارایی)”، “زیر ساخت”، “تولید”، “اخذ تاییدیه‌ها” و “توزیع” بگذرد، ولی با توسعه دانش و دسترسی محققان به تجهیزات پیشرفته این زمان کاهش یافته است، به گونه‌ای که با شیوع کرونا محققان حوزه بیوتکنولوژی در کمتر از یک سال واکسن را تولید کرده و به فاز ۳ بالینی رساندند.

در حال حاضر ۱۲ واکسن برای بیماری کووید-۱۹ در فاز ۳ بالینی قرار دارند که به این شرح است:

شرکتنوعاثربخشیذخیره‌سازیقیمت‌به‌دلارظرفیت تولید در ۲۰۲۱تایید FDAتاییدیه‌ملی
فایزر-بیوان‌تکRNA۹۵درصد۷۰- درجه۱۹۱۳ میلیارد دوزبلهبله
مدرناRNA۹۴ درصد۲۰- درجه۲۵ تا ۳۷یک‌میلیارد دوزبلهبله
CureVacRNAدمای‌یخچال۱۱۳۰۰ میلیون دوزخیرخیر
اکسفورد-استرازنکاوکتورویروسی۹۰ درصددمای‌یخچال۴۳ میلیارد دوزخیربله
جانسون اندجانسونوکتور ویروسیقابل‌قبولدمای‌یخچال۱۰یک‌میلیارد دوزخیرخیر
اسپوتنیکوکتورویروسی۹۲ درصددمای‌یخچال۱۰یک‌میلیارد دوزخیربله
Sinovacویروس‌غیرفعال شده۹۰ درصددمای‌یخچال۱۳ تا ۲۹۶۰۰ میلیون دوزخیربله
Sinopharmویروس‌غیرفعال شده۸۰ درصددمای‌یخچال۱۳ تا ۲۹یک‌میلیارد دوزخیربله
Bharatویروس‌غیرفعال شده۹۰ درصددمای‌یخچال۱۳ تا ۲۹۱۵۰ میلیون دوزخیر خیر
Novavaxپروتئین پایهدمای‌یخچال۱۶۲ میلیارد دوزخیرخیر
Sanofiپروتئین پایهدمای‌یخچال۱۰ تا ۲۱۳۰۰ میلیون دوزخیرخیر

طبق گزارش مجله نیچر کشورهای انگلستان، هند، نروژ، فرانسه، سوئیس، چین، جمهوری چک، هلند، بلژیک، ژاپن، اندونزی، کره جنوبی، ترکیه، آرژانتین و کانادا تولیدکننده واکسن هستند، بدون آنکه نامی از ایران برده شود، ولی در گزارش یونیسف ایران جزو کشورهای تولیدکننده واکسن کرونا قرار گرفته است.

به طور کلی در دنیا ۶۱ واکسن کرونا در حال ساخت است که بر پایه ۴ فناوری “ویروس غیر فعال شده”، “ناقل ویروسی”، “اسید نوکلوئیک” و “پروتئین پایه” تولید می‌شوند.

واکسن‌های ایرانی کووید-۱۹ که در مدت کوتاه به فاز بالینی رسیدند

ستاد اجرایی فرمان امام خمینی (ره) و مؤسسه دانش‌بنیان برکت از جمله نهادهایی هستند که اقدام به تولید واکسن کردند و تست انسانی این واکسن از ۹ دی ماه سال جاری آغاز شد.  پلتفرم تولید این واکسن بر اساس ویروس کشته شده است که ۵۶ داوطلب برای تزریق این واکسن در نظر گرفته شده‌اند که در گروه فاز بالینی این واکسن به ۳ نفر تزریق شد و بعد از یک هفته قرنطینه در یکی از هتل‌های تهران به منزل بازگشتند و همچنان تحت نظر و مراقبت پزشکی قرار دارند.

علاوه بر آن انستیتو پاستور ایران پروژه واکسن کرونا براساس پروتئین نوترکیب را به صورت مشترک با کشور کوبا اجرایی کرده و در فاز حیوانی قرار دارد و مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم ‌سازی رازی نیز تولید واکسن کرونا مبتنی بر پروتئین نوترکیب را در دستور کار دارد. واکسن نوترکیب دانشگاه علوم پزشکی بقیهالله نیز با حمایت ستاد توسعه زیست فناوری معاونت علمی ریاست‌جمهوری در حال اجرا است.

جزئیات واکسن‌های ایرانی به این شرح است:

ردیفشرکت سازندهنوع میزان پیشرفت
۱ستاد اجرایی فرمان امام (ره)،موسسه برکتویروس غیرفعال
(Inactivated)
کارآزمایی بالینی
DNA
واحد زیر پروتئینی
mRNAاتمام فاز حیوانی
سلول بنیادیاتمام فاز حیوانی
۲موسسه تحقیقات سرم و واکسن سازی رازیپروتئین‌نوترکیبدر حال اخذ مجوزهای بالینی
۳انستیتوپاستورپروتئین‌نوترکیبمشترک با کوبا-فاز ۳ کارآزمایی بالینی
۴یک شرکت دانش‌بنیانmRNAدر حال اخذ مجوز بالینی
۵شرکت دانش‌بنیان وابسته به وزارت دفاعویروس غیرفعالمرحله بررسی اخذ مجوز
۶یک شرکت دانش‌بنیانویروس غیرفعالفاز حیوانی
۷دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌اللهپروتئین‌نوترکیبفاز حیوانی
۸یک شرکت دانش‌بنیانآدنوویروس ناقل ویروسی غیر تکثیرشوندهفاز حیوانی

انتهای پیام

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا