استاد دانشگاه پومانا آمریکا:دانشمندان ایرانی به موفقیت چشمگیری رسیدند| ایران واکسن مورد نیاز را از چین و روسیه وارد کند


به گزارش واکسن انلاین، با ادامه شیوع ویروس کرونا در جهان نگاه‌ها به سمت ساخت واکسن بوده است. در این میان تعدادی از شرکت‌ها در کشورهای مختلف به واکسن‌های مختلفی رسیده‌اند که کیفیت اثربخشی آنها محل بحث بوده است.

در حالی که واکسن‌های آمریکایی و انگلیسی در کشورهای مختلفی تزریق شده‌اند، هنوز تاثیر آنها محسوس و قابل مشاهده نبوده است. این موضوع در کنار برخی عوارض تزریق واکسن که در رسانه‌ها گزارش شده، میزان کارایی آنها را محل سوال قرار داده است.

شاید بررسی آمار کرونا در کشورهایی که خود واکسن کرونا را کشف کرده‌اند، معیار خوبی برای محک واکسن‌های ساخته شده آمریکایی و انگلیسی باشد.

در این راستا گفت وگویی با پروفسور «تام لی» استاد دانشگاه پومانا امریکا انجام شده است که در ادامه می آید.

*نرخ مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا در آمریکا و انگلیس متاسفانه به رکوردهای جدید رسیده است. این در حالی است که این دو کشور از پیشگامان تولید واکسن هستند. ارزیابی شما چیست؟

مدت زیادی نیست که واکسن تولید شده و تزریق می شود. بنابراین واکسن در این کشورها هنوز به تولید انبوه نرسیده و در دسترس همه مردم قرار ندارد از طرفی بسیاری از افراد حاضر به واکسینه شدن نیستند. قبل از تولید واکسن نیز شیوع کرونا در این کشورها شدت داشت و این روند کماکان ادامه دارد.

*با وجود مبتلایان فراوان در کشورهای آمریکا و انگلیس و وجود برخی عوارض گزارش شده در مورد واکسن تولیدی این کشورها آیا می شود به واکسن تولیدی این کشورها اعتماد کرد؟

تا حدودی بله. البته برخی معتقدند واکسن تولید شده در امریکا و انگلیس باعث ایجاد تغییراتی در دی ان ای انسان می شود که البته این ادعا هنوز ثابت نشده است. به اعتقاد من وجود واکسن بهتر از نبود آن است.

*با توجه به تحریمهای آمریکا امکان واردات دارو برای ایران میسر نیست و حتی اگر بپذیریم که دارو جزو اقلام تحریمی نیست ولی امکان خرید آن از شرکتها به سبب ترس آنها از تحریمهای آمریکا میسر نیست. این در حالی است که آمریکا مکرر اعلام می کند امکان خرید واکسن کرونا از سوی ایران وجود دارد. ارزیابی شما چیست؟

امریکا در دوران ترامپ به شدت ایران را محدود کرد و متاسفانه دارو نیز جزء اقلامی بود که به ایران صادر نمی شد. واقعیت این است که شرکت های سازنده دارو احتمالا از ترس تحریم های آمریکا واکسن تولیدی خود را به ایران نمی دهند و بهتر است ایران واکسن موردنیاز خود را از چین و روسیه وارد کند.

*ارزیابی شما از تولید واکسن کرونا در داخل ایران به همت دانشمندان ایرانی چیست؟

قطعا دانشمندان ایرانی توان تولید واکسن را دارند و در این زمینه به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا