رییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت: کوواکس هنوز هیچ واکسنی در جهان توزیع نکرده است

به گزارش واکسن آنلاین، کیانوش جهانپور، ییس مرکز روابط عمومی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خرید مستقیم واکسن کرونا نیز از شرکت‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو انجام می‌شود و سپس سبد کوواکس و بعد از آن، واکسن داخلی خواهد بود.

کیانوش جهانپور روز چهارشنبه در نشست خبری دوازدهمین کنفرانس ملی فرماندهی و کنترل در ایران با موضوع بحران کرونا که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، افزود: این کنفرانس با توجه به مصادف شدن با بیماری کووید ۱۹ با تاکید بر فرماندهی و کنترل هوشمند بحران کووید ۱۹ برگزار می‌شود. در دنیای امروز اطلاعات و داده‌های متعدد از جوانب و ابعاد مختلف بحران‌ها وجود دارد که باید بر پایه فناوری اطلاعات و پایش و نظارت صورت بگیرد.

وی ادامه داد: این کنفرانس ملی آغازی برای طرح موضوعی است که می‌تواند استراتژیک باشد. یکی از پنج تهدیدی که در دهه‌های آتی بشر را تهدید می‌کند در حوزه سلامت خواهد بود و در نتیجه باید به موضوع فرماندهی هوشمند بحران‌ها توجه شود.

جهانپور اظهار کرد: شناسایی ظرفیت‌های علمی و فناوری در این حوزه اهمیت دارد. این ظرفیت‌ها در قالب همکاری بین بخشی می‌تواند کمک شایانی به مدیریت و فرماندهی هوشمند در نظام سلامت کند. نظام سلامت حداقل سالی یک بار درگیر یک بحران در ابعاد ملی است و این ضرورت که بتوانیم از ظرفیت‌های فناوری در کشور استفاده کنیم بیشتر خود را نشان می‌دهد.

وی بیان کرد: در حوزه واکسن مشاهده شد که با ظرفیت داخلی، سه واکسن کرونا وارد فاز کارآزمایی بالینی شده است. این نگاه پر امید به ظرفیت‌های داخلی کشور است که می‌تواند با همکاری و هماهنگی بین بخشی منجر به ایجاد ظرفیت‌های جدید برای کشور و ارتقای شاخص‌های نظام سلامت شود.

جهانپور گفت:‌ باید نقاط قوت و توانمندی‌ها و ظرفیت‌های فناوری را قبل از بروز بحران‌ها شناسایی کنیم و در نتیجه یکی از اهداف وزارت بهداشت، شناسایی ظرفیت‌های موجود علمی و فناوری خارج از نظام سلامت است.

هنوز واکسن کوواکس توزیع نشده است
جهانپور در پاسخ به سوالی درباره خرید واکسن کرونا از کوواکس گفت: خرید ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دوز واکسن کرونا از کوواکس را انجام می‌دهیم. امروز کوواکس هنوز هیچ واکسنی را در جهان توزیع نکرده است. حداقل ۱۸ شرکت در سبد کوواکس واکسن خود را عرضه می‌کنند. هنوز کوواکس چیزی توزیع نکرده و ما هم واکسن وارد نکردیم و هر واکسنی که سازمان غذا و دارو تایید کند، از این محل تهیه می‌شود.

وی ادامه داد: خرید مستقیم واکسن کرونا نیز از شرکت‌های مورد تایید سازمان غذا و دارو انجام می‌شود و سپس سبد کوواکس و بعد از آن، واکسن داخلی خواهد بود. هرچند اولین شرکت شروع کننده نبودیم، اما جزو اولین کشورهایی خواهیم بود که واکسیناسیون علیه کووید ۱۹ را به پایان خواهیم رساند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا