افتتاح خط تولید سالانه ۱۵۰ میلیون دوز واکسن کرونا تا خرداد ۱۴۰۰

به گزارش واکسن آنلاین، در حالی که این روزها موضوع تامین و تولید واکسن کرونا در کشور داغ شده و خبرهای ضد و نقیضی از گوشه‌وکنار در این رابطه شنیده می‌شود، نمایندگان اتاق تهران از بخش اقتصاد سلامت طی نشستی مجازی با دبیر ستاد ملی مدیریت کرونا، یکی از مسولان سازمان غذا و دارو و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس، به واکاوی آخرین برنامه‌ها و تصمیمات کشور مربوط به خرید واکسن کرونا و اتفاقات رخ‌داده در زمینه تولید این واکسن در داخل کشور پرداختند و مسولان دولتی خبرهای تازه‌ای در این‌باره اعلام کردند.

فعالان اقتصادی در کمیسیون اقتصاد سلامت اتاق تهران، طی سی‌امین نشست این کمیسیون که به صورت مجازی برگزار شد، به بررسی ظرفیت‌های تولید و واردات واکسن کرونا به کشور پرداختند.

در این نشست، «حمیدرضا جمشیدی» دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، توضیحاتی در رابطه با برنامه‌های دولت برای تامین و تولید واکسن کرونا ارائه داد که بر اساس آن گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی فرامین امام (ره)، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی طی ماه‌های آتی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا می کنند.

وی اظهار داشت: تجهیزات جدید برای خط تولید واکسن کرونا در گروه دارویی برکت در حال نصب و فعال‌سازی است و این شرکت تولیدی تا دست‌کم ۴۵ روز دیگر ۱.۵ میلیون دوز واکسن کرونا تولید و عرضه خواهد کرد.

وی با اشاره به اینکه برنامه کشور برای طرح واکیسناسیون کرونا و تهیه و تامین این واکسن روی سه حوزه، تولید داخل، خرید از کوواکس و تامین از شرکت‌های خارج از آن است، خاطرنشان کرد: در حوزه تولید داخلی واکسن کرونا در حال حاضر حدود ۱۰ شرکت و تولیدکننده داخلی فعال شده‌اند.

جمشیدی در این زمینه به انستیتیو پاستور اشاره کرد و گفت: قرارداد همکاری و مشارکت این گروه داروسازی با کوبا برای انتقال دانش فنی ساخت واکسن کرونا از این کشور به ایران منعقد شده و مرحله سوم این واکسن در ایران صورت خواهد گرفت.

به گفته وی، تولیدکنندگان دیگری از جمله انستیتیو رازی، شرکت‌هایی از وزارت دفاع، بیمارستان بقیه‌الله، گروه دارویی برکت از ستاد اجرایی فرامین حضرت امام (ره) و چند شرکت دانش‌بنیان مراحل تولید و ساخت واکسن کرونا را آغاز کرده‌اند.

وی تاکید کرد: برآوردها تاکنون نشان می‌دهد که گروه دارویی برکت، انستیتیو پاستور و انستیتیو رازی به تولید انبوه و صنعتی واکسن کرونا در داخل دست پیدا خواهند کرد، و تا اواخر خرداد ماه سال آینده، خط تولید کامل واکسن کرونا با حجم ساخت ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون دوز در سال در کشور راه‌اندازی شده و شروع به کار خواهد کرد.

به گفته وی، تمامی تجهیزات این خط تولید از خارج از کشور خریداری شده‌است.

جمشیدی با تاکید بر اینکه برخلاف برخی اظهارنظرها، ایران کشور واکسن‌ساز است و در این زمینه نیز تجربیات خوبی در کشور وجود دارد، گفت: واکسن ساخت انستیتیو رازی نیز در مرحله آزمایش انسانی قرار دارد.

واریز ۵۲ میلیون دلار به حساب کوواکس

دبیر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا در ادامه به واکسن کوواکس اشاره و تصریح کرد: تا دو هفته پیش، ایران مبلغ ۵۲ میلیون دلار از طریق یک بانک سوئیسی به حساب کوواکس واریز کرده‌است.

وی با بیان اینکه در حدود ۱۰ شرکت تولیدکننده واکسن کرونا در کوواکس حضور دارند که در میان آنها شرکت‌هایی از آمریکا، انگلیس و سایر کشورها نیز هستند، افزود: در کوواکس، برای تامین واکسن کرونا دو گزینه اختیاری و اجباری وجود دارد که کشورها می‌توانند بر اساس آن اقدام کنند که ایران گزینه اختیاری را انتخاب کرده‌است.

وی در ادامه با این توضیح که خرید واکسن کرونا از غیر از کوواکس نیز در برنامه‌های کشور قرار دارد، افزود: در حال حاضر چندین پیشنهاد از سوی برخی تولیدکنندگان واکسن کورنا خارج از کوواکس به دست ما رسیده که هنوز تصمیم‌گیری روی آن صورت نگرفته‌است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا