عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دانشمندان ایرانی موفقیت کشور در تولید واکسن را به اثبات رساندند

به گزارش واکسن آنلاین، ملک فاضلی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در مورد انتشار خبری از رییس انستیتو پاستور مبنی بر اینکه موفقیت واکسن کرونای ساخت کشور که تقاضای روسیه برای تولید مشترک را به همراه داشته و همین موضوع می تواند زمینه صادرات این واکسن را فراهم کند، گفت: شاید یکی از کمبودهایی که در تمام بخش‌های توسعه تاکنون در کشور وجود داشته، عدم توانمندسازی در حوزه بهره‌مندی از تکنولوژی روز دنیا بوده است.

نماینده مردم سراوان، سیب، سوران و مهرستان در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: اگر ما از ابتدا در جهت توانمندسازی برای بهره‌مندی از تکنولوژی همتراز با تکنولوژی‌های روز دنیا در حوزه سلامت برنامه‌ریزی می‌کردیم که قابلیت رقابت با کشورهای توسعه یافته را داشت، تحریم‌ناپذیر بودیم.

وی تصریح کرد: شیوع کرونا فرصتی را ایجاد کرد تا در جهت توانمندسازی در حوزه سلامت به طور دقیق و جدی گام برداریم که در قالب تولید واکسن تحقق یافت، هرچند ایران یکی از کشورهایی است که از گذشته در تولید واکسن موفق بوده است.

فاضلی خاطرنشان کرد: دانشمندان ایرانی در پی تولید واکسن کرونا ثابت کردند که ما همسطح با کشورهای توسعه‌یافته از توانایی لازم در این حوزه برخوردار هستیم، همچنین تولید مشترک واکسن با کشورهای دارای تکنولوژی روز دنیا، فرصت مطلوبی را ایجاد می‌کند که بتوانیم به دانش خود در این زمینه بیفزاییم.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم، یادآور شد: البته باید مراقب باشیم در تولید مشترک با سایر کشورها از چه تکنولوژی استفاده خواهد شد، آیا بهترین تکنولوژی بوده، نتیجه این اقدام مشترک به تامین منافع ما منتهی می‌شود و کشوری که وارد برنامه مشترک با ما شده است چه هدفی را دنبال می‌کند؟

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، تاکید کرد: ایران باید در زمینه تولید واکسن به خودکفایی برسد، ضمن اینکه فراموش نشود نه تنها واکسن تولید داخلی بلکه سایر واکسن‌های کرونا که توسط دیگر کشورها تولید شده‌اند، نیاز به سال‌ها بررسی و مطالعه دارند تا میزان اثربخشی آنها مشخص شود و نمی‌توان در یک پروسه کوتاه مدت نسبت به تاثیر و عوارض واکسن های تولیدشده اطمینان حاصل کرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا