توزیع ۷۵ درصد واکسن کرونا، فقط در ۵ درصد کشور‌های جهان

به گزارش واکسن آنلاین، بیماری کووید-۱۹ همچنان با سرعت در کشور‌های مختلف جهان در حال گسترش است. در این میان، ​عملیات واکسیناسیون گسترده در شماری از کشور‌های جهان شروع شده است. اما مدیرکل سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که کشور‌ها در این زمینه از برنامه زمانی عقب افتاده اند. نابرابری‌های بسیار زیادی در مسیر واکسیناسیون در جهان وجود دارد.

سی ان ان افزود: این نگرانی وجود دارد که کشور‌هایی نتوانند در اجرای واکسیناسیون و تزریق واکسن‌های تخصیص یافته به آنها، از دیگر کشور‌ها به شدت عقب بیفتند. باید توجه داشت که حدود هفتاد و پنج درصد از واکسن‌های توزیع شده، نصیب فقط ده کشور شده است که این رقم معادل فقط پنج درصد از کشور‌های جهان است.

پس می‌بینیم که هفتاد و پنج درصد واکسن‌های کرونا نصیب پنج درصد از کشور‌های جهان شده است. بسیاری از کشور‌های جهان در این زمینه (دریافت واکسن) عقب افتاده اند. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است تقاضای کشور‌های ثروتمند برای واکسن کرونا ممکن است سبب بشود بسیاری از کشور‌های جهان از این واکسن بی بهره بمانند. در دوران شیوع بیماری ابولا نیز همین وضعیت را در جهان شاهد بودیم.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشت این است که وقتی بیماری مسری در یک گوشه از جهان رخ می‌دهد به منزله آن است که این بیماری در سراسر جهان بروز کند. پس این نکته حائز اهمیت است که توزیع ایمن سازی در جهان به گونه‌ای توام با مساوات در سراسر جهان باشد. اما در حال حاضر شاهد چنین وضعی در جهان نیستیم. یکی از سازوکار‌های ایجاد شده برای حصول اطمینان از این مسئله، ساز وکار موسوم به کوواکس بوده است.

اما در حال حاضر، ​نابرابری‌های زیادی از نظر توزیع واکسن کرونا در جهان وجود دارد. سازمان جهانی بهداشت هشدار داده است که اولویت دادن کشور‌ها صرفاً​ به مردمان کشور‌های خودشان اشتباه است، زیرا ماهیت بیماری‌های عفونی و مسری به گونه‌ای است که سرنوشت همه کشور‌ها در هم گره خورده است. از منظر علمی نیز این ذهنیت اولویت دادن به خود، اشتباه و بی نتیجه است.

رویکرد ملی گرایی در این زمینه‌ها اشتباه است. وقتی گفته می‌شود اثربخشی یک واکسن نود و پنج درصد است به چه معناست؟ معنای این سخن آن است که یک واکسن زمانی می‌تواند این تاثیر را داشته باشد که به صورت دسته جمعی این ایمنی ایجاد شود وگرنه واکسیناسیون به یک فرد درصورت واکسینه نشدن دیگران بی اثر است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا