وزیر بهداشت: ساخت واکسن داخلی را با قدرت دنبال می‌کنیم

به گزارش واکسن آنلاین، سعید نمکی ظهر یکشنبه در جلسه ستاد منطقه‌ای کرونا با اشاره به اینکه این دومین سفرش به استان کرمان طی یک ماه گذشته است، گفت: سفر اول با هدف حضور در مراسم سردار شهید سلیمانی انجام شد؛ مردم این سرزمین هرگز یاد آن بزرگوار را از خاطر و ذهن نخواهند برد.

وی گفت: حالا در سالروز ورود معمار کبیر انقلاب (ره) به میهن اسلامی دومین سفرم به استان کرمان را انجام دادم؛ امام خمینی (ره) تمامی باورها و زیرساخت‌هایی که بر مبنای ساختار شاهنشاهی شکل گرفته بود را دگرگون کرد.

نمکی عنوان کرد: از همه کسانی که با تلاششان در اوج تحریم‌های ظالمانه و مضایق مالی و ارزی کشور باعث کاهش مرگ و میرها و موارد بستری مبتلایان به کرونا در کشور شدند، تشکر می‌کنم. این موفقیت یک رکورد تاریخی و برگ زرین دیگری برای نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران است. با وفاق، هم دلی، روحیه جهادی و با استعانت از تجربه دفاع مقدس حماسه‌ای خلق شد که در دنیا و تاریخ اپیدمی‌های جهان ماندگار می‌شود.

وی دو رقمی شدن مرگ و میرها را یک دستاورد بزرگ ملی دانست و تصریح کرد: برای ما حتی یک مورد مرگ هم غم انگیز است.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه متأسفانه آمار مرگ و میر ناشی از کرونا در کشورهایی با زیرساخت‌های بسیار غنی مثل آمریکا از ۴ هزار نفر در روز گذشت، گفت: ما برای مرگ هیچ شهروندی در هیچ کجای دنیا، حتی آنهایی که مدیران سفاک و نالایقشان گل‌های نازنینی مانند شهید سلیمانی را پر پر کرده و به شهادت رساندند؛ احساس شادمانی نداریم.

وی گفت: همواره نگران بازگشت روزهای تلخ موج جدید بیماری هستیم چرا که این ویروس بسیار پیچیده چهره‌های بسیار متفاوت و موذیانه بروز می‌دهد. امروز با جهش‌هایی که در اقصی نقاط جهان در این ویروس به وجود آمده است، همه کشورهای جهان نگران هستند که این جهش‌ها گریبانگیر ملل مختلف جهان با خیز جدید بیماری شود.

نمکی گفت: بر اساس آمار و اطلاعاتی که داریم همه کشورهای همسایه متأسفانه این خیز را هر روز ثبت می‌کنند؛ گرچه ما تمام حواسمان را جمع کرده‌ایم که به دام یک تله هولناک جدید نیفتیم. همچنین این نگرانی را داریم که این ساده انگاری و عادی پنداری و بی توجهی به خطر بیماری ما را دچار عارضه‌ای جدید به نام خیز چهارم کرونا در کشور کند.

وی هشدار داد: چنانچه موج چهارم رخ دهد ارتفاعی به مراتب بیشتر از خیزهای قبلی خواهد داشت و سرعت انتشار به شدت بالاتر خواهد بود؛ به همین دلیل از همگی تقاضا می‌کنم این همدلی و وفاق که در دوران کرونا ایجاد شده است را به عنوان یک دستاورد ملی حفظ کنیم. همچنین استمرار طرح محله محور که از فرمایشات مقام معظم رهبری است را حفظ کنیم.

نمکی گفت: باید شعله‌های کوچک بیماری در اقصی نقاط کشور را خاموش کرده و امروز که کمترین آمار را داریم از این فرصت ناب و طلایی استفاده کنیم تا این شعله‌های کوچک، آتش وسیع به دامن سلامت جامعه نیاندازد. باید همانگونه که سردار سلیمانی خانه به خانه به دنبال تروریست‌های داعش رفت ما هم خانه به خانه به دنبال ویروس خطرناک و منحوس کرونا رفته و این شعله‌های کوچ را خاموش کنیم.

وی با اشاره به اینکه امروز با تکیه بر دانش داخلی و شرکت‌های دانش بناین ابزار گسترده‌ای برای مبارزه با بیماری داریم، تاکید کرد: باید با افزایش تست‌ها و ورود بخش خصوصی خوشه‌های آلوده هر چه زودتر کشف شود.

نمکی با اشاره به اینکه در دوره کرونا بیش از ۳۰۰ اکسیژن ساز به مجموعه بیمارستان‌ها اضافه شده است، افزود: یک بیمار در حالت عادی یک تا دو لیتر اکسیژن نیاز دارد و محاسبات دستگاه‌های اکسیژن ساز بر این مبنا بود اما یک بیمار کرونایی بیرون از آی‌سی یو حدود ۱۲ تا ۱۵ لیتر در دقیقه و در درون آی‌سی یو ۲۴ تا ۳۵ لیتر اکسیژن در دقیقه نیاز دارد.

وی گفت: در چنین شرایطی ناگهان با هجمه ای از کمبود اکسیژن در کشور روبرو شدیم. اکسیژن سازها محدود بود اما با این شرایط توانستیم در کمتر از دو ماه ۳۰۰ دستگاه اکسیژن ساز و پنج هزار کپسول اکسیژن به بیمارستان‌های کشور اضافه کنیم.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه با ۲ هزار و ۵۰۰ تخت جدید آی سی یو در کشور حتی یک بیمار هم در پشت درهای بیمارستان نماند، افزود: به دلیل خدماتی که در زمینه کرونا ارائه شد، دشمنان نتوانستند حتی یک موج علیه جمهوری اسلامی ایران به پا کنند.

وی با اشاره به اینکه در صدد خدمت رسانی به نقاط محروم کشور هستیم، افزود: رعایت پروتکل‌ها و نظارت‌ها باید تشدید شود چرا که با فاصله گرفتن از پروتکل‌های بهداشتی خیز شدیدتری از بیماری ایجاد می‌شود.

نمکی با اشاره درگذشت مهرداد میناوند به دلیل ابتلا به کرونا گفت: باید مراقب باشیم چرا که با لحظه‌ای سهل انگاری این ویروس ما را به شدت خواهد گزید.

وی گفت: در اینجا می‌خواهم به یک پیام به بازرگانان فعال این عرصه بدهم کسانی که فکر می‌کنند در این آشفته بازار می‌توانند سوار موج اقتصادی شوند؛ بدانند که این وزیر اجازه این کار را نخواهد داد. من همان کسی هستم که وقتی سرپرست شد، دکان برخی‌ها در سازمان غذا و دارو و هیئت امنای ارزی را برچید؛ در آن زمان خیلی‌ها گفتند مگر تو نمی خوای رأی بیاوری؟ این افراد روابط دارند؛ گفتم من دنبال رأی نیستم و فقط آبروی من نزد خدا اهمیت دارد چرا که خداوند به دلیل اشرف من به این فساد در روز قیامت از من سوال می‌کند.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه آقایانی که برخی بلواها را با هدف جابجایی برخی منابع راه می‌اندازند؛ این خواب را پریشان ببیند، افزود: ما اجازه نخواهیم داد عده‌ای بتوانند در این ایام پر بلا بازار و دکان تازه ای برای خودشان باز کنند.

وی ادامه داد: این مسائل را مطرح کردم چرا که این موج در حال سنگین شدن در ذهن مردم است و من باید این مطالب را با استحضار مردم می‌رساندم. در روز اول با مردم بیعت کردم که آنچه بین من، خدا و قلبم می‌گذرد برای آنها بیان کنم؛ مصلحت اندیشی من را وارد به این نخواهد کرد که بعضی حرف‌ها را به مردم نزنم.

نمکی با اشاره به اینکه ساخت واکسن داخلی و تهیه واکسن کوواکس را با قدرت دنبال می‌کنیم، افزود: همچنین واکسن را از مطمئن‌ترین منابع وارد می‌کنیم و به کوری چشم خیلی‌ها واکسن را اول به خانواده‌های خودمان تزریق خواهیم کرد تا همه بدانند که سلامت مردم از سلامت خودمان مهم‌تر است.

وی با اشاره به اینکه زیرساخت‌های تخت بیمارستانی در استان کرمان مطلوب نیست، بیان کرد: اقدامات انجام شده در این حوزه کافی نیست و در نرماشیر توسعه اورژانس اجرا شده است و سه اتاق عمل جراحی اضافه می‌شود اما باز هم کافی نیست و ان شاالله در آینده نزدیک توسعه بیشتری خواهیم داشت.

نمکی بیان کرد: نباید دستاوردهای جمهوری اسلامی را تخطئه کنیم آنچه که در جمهوری اسلامی رخ داد و دشمن را غافلگیر و در مدیریت بیماری موفق کرد؛ وفاق و همدلی بود و همه زیر خیمه رهبری جمع شدیم.

وی با گرامیداشت میلاد حضرت فاطمه (س) گفت: ان شالله همدلی و وفاق ما پایه‌هایی برای اتحاد بیشتر در عرصه ملی و سرافرازی در عرصه بین المللی خواهد بود.

وزیر بهداشت در پایان یاد جانباختگان زلزله بم و استاد آواز ایرج بسطامی را گرامیداشت و اظهار کرد: امیدواریم هر روز بم و این سرزمین را آباداتر و سرافرازتر ببینم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا