ویروس انگلیسی در نمونه خون دریافت کننده واکسن «کوو ایران برکت» خنثی شد

به گزارش واکسن آنلاین، حسن جلیلی، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام(ره) گفت: ویروس انگلیسی در نمونه خون دریافت کننده دوز دوم واکسن کوو ایران برکت خنثی شد.

جلیلی، مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گفت:با انتشار خبر شیوع ویروس انگلیسی با سرعت شیوع ۷۰ درصد بیشتر، این سوال ایجاد شد که واکسن‌های تولید شده یا در حال تولید توان خنثی سازی ویروس جهش یافته را دارد یا خیر.

وی درباره نحوه مشخص شدن موفقیت نخستین واکسن ایرانی کرونا در خنثی کردن ویروس جهش‌یافته انگلیسی افزود: وقتی نمونه خون گرفته شده از یک مبتلا به ویروس انگلیسی به دست ما رسید، ویروس‌های انگلیسی را به نمونه خون داوطلبان اولیه واکسن «کووایران برکت» که دوز دوم را دریافت کرده بودند، وارد کردیم و مشاهده کردیم که این ویروس جهش یافته نیز خنثی شد. البته این کار با روش‌های استاندارد علمی انجام شده است.

جلیلی درباره مراحل مطالعه واکسن کووایران برکت گفت: تا این لحظه واکسیناسیون ۳۵ نفر انجام شده وبه طور کلی در مرحله اول تا ۵۶ نفر واکسیناسیون ادامه خواهد یافت. طبق استاندارد آنچه که در فاز یک مورد مطالعه قرار می‌گیرید ایجاد ایمنی در برابر ویروس است و میزان اثربخشی واکسن در فاز‌های بعدی بررسی می‌شود البته سرعت تزریق به افراد در فاز‌های بعدی معمولا بیشتر است.

مدیر گروه تحقیقات تولید واکسن ستاد اجرایی فرمان امام (ره) ادامه داد: تکنیک استفاده شده در واکسن کووایران برکت، ویروس کشته شده یا غیرفعال است که از نسل اول واکسن‌ها محسوب می‌شود.

حسن جلیلی در باره عوارض احتمالی این واکسن برای افراد داوطلب گفت:از ۳۵ نفر دریافت کننده واکسن تا کنون عارضه خاصی گزارش نشده و در صورت بروز هم عوارض به صورت خیلی خفیف و گذرا بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا