رئیس کمیسیون بهداشت مجلس: واکسن «فایزر» بدون سپری کردن مراحل بالینی به تولید انبوه رسید

به گزارش واکسن آنلاین، حسینعلی شهریاری با اشاره به واکسن آمریکایی فایزر گفت: به دلیل دستوری که ترامپ داد، مراحل کارآزمایی و بالینی این واکسن به موقع و صحیح انجام نشد و قبل از موعد مورد نیاز، به دلیل مسائل سیاسی و مالی واکسن فایزر وارد بازار شد که مرگ و میر بسیار زیادی داشت.

وی با بیان اینکه خیلی از کشورهای جهان حاضر نشدند واکسن فایزر را بپذیرند و استفاده کنند، اظهار کرد: در بعضی از کشورهایی که این واکسن مورد استفاده قرار گرفت، عوارض و مرگ و میر قابل توجهی به همراه داشت و به همین جهت از ادامه واکسیناسیون با این واکسن جلوگیری کردند.

رئیس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی با تصریح بر اینکه عدم پذیرش واکسن فایزر در ایران به علت دلایل علمی است، عنوان کرد: برخی عدم پذیرش این واکسن را مسائل سیاسی می دانند اما حقیقت آن است که مرگ و میر ناشی از تزریق این واکسن زیاد است.

وی افزود: آمریکا و انگلیس دشمنان قسم خورده ایران هستند و با واکسن می توانند تغییراتی در ژن به وجود بیاورند که شاید ده ها سال بعد خودش را نشان دهد. نباید به دشمن خود اعتماد کنیم و این یک امر کاملا منطقی است.

شهریاری با اشاره به هیاهوی معاندین برای وارد کردن واکسن گفت: ممکن است عده ای هم وجود داشته باشند که از نظام خوششان نیاید و به همین جهت تاکید دارند واکسن آمریکایی باید وارد شود اما نمی توان عقل کل جامعه را به دست افرادی سپرد که خواهان پیشرفت کشور نیستند.

این نماینده مجلس درباره واکسن های ایرانی توضیح داد و بیان کرد: واکسنی که بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام در حال تولید است تا آخر سال حدود دو یا سه میلیون واحد تولید می شود اما از خرداد ماه تولید انبوه آن صورت می گیرد و مردم می توانند از آن استفاده کنند. خودمان نیز منتظر هستیم از واکسن تولید داخل استفاده کنیم.

وی با اشاره به سوابق فعالیت ایران با کشور کوبا در تولید واکسن هپاتیت، اظهار کرد: یک واکسن نیز به صورت مشترک با کوبا در حال ساخت هستیم که مراحل خود را سپری می کند. کوبا در زمینه تولید واکسن خیلی پیشرفته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا