انتقاد رئیس جمهور آذربایجان از بی‌عدالتی کشورهای غربی در توزیع واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، الهام علی اف رئیس جمهوری آذربایجان گفت: کانادا در حالی که ۳۸ میلیون نفر جمعیت دارد، برای ۱۵۴ میلیون نفر واکسن سفارش داده است.

علی اف در گفتگو با شبکه دولتی آذ. تی. وی افزود: کانادا که در زمان جنگ از اشغالگران حمایت می‌کرد و حتی فروش دوربین‌های پهپاد‌های بایراکدار به ترکیه را ممنوع کرد، اکنون چهار برابر جمعیت خود واکسن کرونا سفارش داده است. یعنی، برای ۱۲۰ میلیون نفر از مردم جهان واکسن نخواهد رسید و آن‌ها واکسن نخواهند داشت.

وی، ادعای دموکراسی غربی را بی اساس خواند و تصریح کرد: در این صورت، از کدام دموکراسی می‌توان سخن گفت؟ از کدام عدالت و حقوق بشر؟.

الهام علی اف، با اشاره به سفارش ۴ میلیون دوز واکسن چینی برای جمهوری آذربایجان و شروع واکسیناسیون کرونا در این کشور، گفت: کشور‌های توسعه یافته در حالی که ۱۴ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهند، ۵۳ درصد واکسن‌های کرونا را برای خود سفارش داده اند. یعنی باز هم نابرابری و بی عدالتی است.

وی افزود: ۹۸ درصد واکسن مدرنا که تولید آمریکاست، توسط کشور‌های ثروتمند سفارش داده شده است. ۹۶ درصد واکسن فایزر تولید اروپا را کشور‌های ثروتمند سفارش داده اند. پس شهروندان کشور‌های فقیر چه کار باید کنند؟

رئیس جمهوری آذربایجان گفت: جمهوری آذربایجان که بر جنبش عدم تعهد ریاست می‌کند، در این باره ساکت نمی‌ماند و ساکت نخواهد ماند. از اعضای جنبش عدم تعهد نیز می‌خواهم که به ندای ما بپیوندند و باید این مساله را در سازمان‌های بین المللی و سازمان ملل مطرح کنیم. باید از سازمان جهانی بهداشت و شرکت‌ها و کشور‌های ثروتمند بخواهیم که از این رویه دست بردارند. این بی عدالتی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا