شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گزارش داد؛ واکسن «اسپوتنیک» روسیه در مسیر اروپا

به گزارش واکسن آنلاین، شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ گزارش داد، فرانسوی‌ها دیگر استفاده از واکسن اسپوتنیک V را رد نمی‌کنند. وزیر امور خارجه فرانسه اعلام کرد اگر این واکسن منطبق با استاندارد‌های علمی باشد استفاده از آن منعی ندارد.

مکزیک هم مجوز فوری استفاده از آن را صادر کرد. تاکنون ۱۷ کشور تزریق این واکسن را آغاز کرده اند. این واکسن که در ماه‌های اخیر در اتحادیه اروپا رد شده بود حالا به تدریج و پس از انتشار نتایج مرحله سوم آزمایش‌های بالینی راه خود را باز می‌کند.

در آرژانتین هم اکنون واکسن اسپوتنیک V تنها واکسن در دسترس است. ایران، الجزایر، تونس، پاکستان و همچنین مکزیک از جمله کشور‌هایی هستند که استفاده از این واکسن را تایید کرده اند.

هوگو لوپز گاتل معاون وزیر بهداشت مکزیک در مورد تایید این واکسن گفت مکزیک قراردادی امضا کرد که در آن تحویل واکسن اسپوتنیک پیش بینی شده است و ما در انتظار دریافت ۴۰۰ هزار دز واکسن در ماه فوریه هستیم. به علاوه قرار است یک میلیون دز واکسن در ماه مارس، شش میلیون در ماه آوریل و باقیمانده واکسن‌ها را در ماه مه تحویل بگیریم.

در مجارستان هم محموله ۴۰ هزار دز اول واکسن اسپوتنیک V تحویل داده شد. این کشور منتظر چراغ سبز آژانس دارویی اروپا برای سفارش این واکسن نماند. با این حال اتحادیه اروپا با صدور مجوز استفاده از واکسن‌های چینی و روسی مخالف نیست. آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان در این زمینه گفت من در این زمینه با رئیس جمهور روسیه گفتگو کردم. در حال حاضر ما خبر‌های خوبی در مورد واکسن روس شنیده ایم. از همه واکسن‌ها در اتحادیه اروپا استقبال می‌شود، اما تنها واکسن‌هایی تصویب می‌شوند که آژانس دارویی اروپا اطلاعات لازم از آن‌ها را در اختیار داشته باشد.

واکسن روس در ابتدا جنجالی ظاهر شد. منتقدان این واکسن معتقدند این واکسن با سرعت بالا و بدون شفافیت تولید شده است. اما اطلاعات از سه شنبه تغییر کرد. مجله پزشکی لانست اعلام کرد واکسن روس تا ۹۲ درصد در مقابله با کووید ۱۹ موثر است. این یک موفقیت علمی و همچنین سیاسی برای کرملین محسوب می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا