رئیس مرکز بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت خبر داد؛ تولید واکسن کرونا با همکاری روسیه، کوبا، چین و هندوستان

به گزارش واکسن آنلاین، محمد مهدی گویا اظهار کرد: در سبد بهداشت جهانی از سه کمپانی مختلف واکسن کرونا خریداری شده که واکسن این کمپانی‌ها جز معتبرترین واکسن‌های حال حاضر دنیا بوده و دارای تاییدیه سازمان بهداشت جهانی هستند.

وی افزود: حداقل ۱۶ میلیون دُز ضواکسن ظرف سه هفته آینده از سبد بهداشت جهانی دریافت می‌کنیم و علاوه بر واردات، تولید واکسن داخلی را تا اواخر بهار سال آینده خواهیم داشت.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی بیان کرد: تاکنون از سه مسیر تولید داخل، خرید از سبد سازمان بهداشت جهانی و ساخت واکسن با همکاری دیگر کشورها برای تأمین واکسن اقدام شده که اصلی‌ترین و مهمترین این مسیرها به دلیل مقوله امنیت سلامت و امنیت ملی تولید داخلی است.

گویا افزود: هشت شرکت تولید کننده واکسن داخلی که بزرگترین آنها انستیتو رازی است در رابطه با واکسن کرونا تحقیقاتی را آغاز کرده و پیشرفت‌های خوبی در این زمینه داشته‌اند، هم اکنون برخی از این تحقیقات در مرحله بالینی قرار دارد.

وی با تاکید بر اینکه نتیجه برخی از این تحقیقات و آزمایشات بالینی فراتر از انتظارها بود، گفت: واکسن تولید شده این شرکت‌ها تا اواخر بهار و یا اوایل تابستان سال آینده در دسترس مردم قرار خواهد گرفت.

گویا به ساخت واکسن با همکاری چند کمپانی دیگر کشورها از جمله روسیه، کوبا، چین و هندوستان اشاره کرد و افزود: با این کمپانی‌ها برای تولید مشترک واکسن تبادلات علمی و مذاکراتی انجام شده است.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به موضوع خرید واکسن کرونا از روسیه اشاره کرد و گفت: این واکسن یکی از واکسن‌های مطمئن در جهان است که نتایج آن اثربخشی ۹۱.۶ درصد را نشان می‌دهد، شب گذشته سازمان بهداشت جهانی و بزرگترین مجله پزشکی دنیا آخرین مقاله این واکسن روسی را منتشر کردند.

گویا با بیان اینکه ناظر منطقه غرب کشور شامل استان‌های همدان، کردستان، ایلام و کرمانشاه است، تاکید کرد: منطقه غرب در شاخص‌های مختلفی که مورد بررسی قرار گرفته پایین‌ترین میزان ابتلاء و مرگ و میر ناشی از ویروس کرونا را داشته است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا