معاون تحقیقات وزارت بهداشت: تائید سازمان غذا و دارو ملاک واردات واکسن کروناست

به گزارش واکسن آنلاین، فرید نجفی، با بیان اینکه ایران در صدد واردات واکسن روسی کروناست اظهار کرد: روز گذشته مقاله‌ای چاپ شد که واکسن روسی (اسپوتنیکV) با ۹۲ درصد ایمنی زایی، تا این لحظه جزو بهترین واکسن‌های دنیا شناخته شده است.

وی ادامه داد: هنوز در دنیا داروی تایید شده برای کووید ۱۹ وجود ندارد و واکسن‌هایی که در آمریکا و اروپا مورد استفاده قرار می‌گیرد تایید نشده اند و یا سازمان جهانی بهداشت بنا به ضرورت آنها را تایید کرده است.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: علاوه بر این برنامه‌ریزی لازم انجام شده و امیدواریم تا خردادماه بتوانیم مرحله اول تزریق یکی از واکسن‌ها تولید داخل را شروع کنیم.

وی اضافه کرد: این بیماری تازه به‌وجود آمده و بسیاری از جنبه‌های آن شناسایی نشده است و مشکل برای تمام دنیا وجود دارد و شرکت‌هایی که در ایران مجوز برای ورود به ساخت واکسن در فاز بالینی را دریافت کردند دستکم ۲ شرکت هستند.

نجفی با اشاره به اینکه پروسه‌ تولید واکسن در حالت عادی در تمام دنیا تا ۱۰ سال هم بطول می‌انجامد خاطرنشان کرد: ۱۰ سال مدت خیلی زیادی برای ارائه مجوز تولید واکسن در یک کشور است اما در شرایط اضطراری این مجوزها می‌تواند در مدت ۲ یا سه سال ارائه شود.

وی افزود: گلایه شرکت‌های دانش بنیان بحق است اما سازمانی که نظارت‌ها را بر عهده دارد و مجموعه مقررات را تنظیم می‌کند باید برای حفظ سلامت مردم دقت و توجه ویژه‌ای به این امر داشته باشد.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: شرکت‌های دانش بنیان در سراسر کشور مورد حمایت وزارت بهداشت قرار دارند و وظیفه حوزه‌های معاونت تحقیقات و دانشگاه‌های علوم پزشکی ایجاد بستری برای رشد و توسعه تفکر دانش بنیان است.

وی با بیان اینکه در زمان حاضر درمان قطعی برای کووید ۱۹ وجود ندارد گفت: سازمان غذا و دارو به بعضی از داروها به‌عنوان درمان کمکی مجوز داده است.

نجفی ادامه داد: کرونا یک بیماری ویروسی است که مهمترین راه درمان آن اکسیژن است و باید به بیمار اکسیژن رسانده شود و تمام درمان‌های شیمیایی و گیاهی که در زمان حاضر مطرح شده کمکی هستند و هیچ درمان قطعی شناخته شده برای کرونا وجود ندارد.

به گفته وی، داروهای گیاهی هم مانند سایر داروها دیگر ممکن است در مراحلی کمک کننده باشند اما تنها مرجع رسیدگی به این امر سازمان غذا و داروست.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اضافه کرد: نمی‌توان در مورد واکسن خاص و داروهای گیاهی، با حدس و گمان اظهار نظر کرد و باید بر اساس تحقیقات علمی تصمیم گیری کرد و نظام بهداشت و درمان از هر آنچه که تحقیقات علمی در مورد آن جواب داد، حمایت خواهد کرد.

وی همچنین با تاکید بر اینکه نباید در زمینه درمان کرونا به اخبار جعلی دامن زد، گفت: به هیچ عنوان آزمایش انسانی واکسن چینی و روسی بر روی بیماران ایرانی انجام نشده و این خبر کذب است.

نجفی با تاکید بر اینکه باید بر اساس مباحث علمی اظهار نظر کرد اضافه کرد: کرونا امروز به تمام دنیا در قالب پاندمی فشار وارد کرده است مردم کشورها از جهات مختلف زیر فشار هستند اما مردم کشور ما این فشارها را بطور مضاعف در مورد کرونا و تحریم‌ها متحمل می‌شوند.

وی بیان کرد: در حالی که خیلی از کشورهای همسایه ما کار آزماییش بالینی در مورد واکسن را انجام دادند کشور ما این کار را انجام نداد و اکنون در کنار واکسن‌های داخلی به سراغ ۲ مورد از بهترین واکسن های خارجی که در دنیا مطرح است رفته ایم و امیدواریم واردات این واکسن‌ها به زودی شروع شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امروز در بازدید از پارک علم و فناوری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان از محصولات و دستاوردهای حوزه سلامت شرکت‌های دانش بنیان رونمایی کرد و همزمان با این بازدید عملیات احداث ساختمان جدید پارک علم و فناوری اصفهان نیز آغاز شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا