آیین رونمایی و آغاز آزمایش انسانی دومین واکسن ایرانی کرونا برگزار شد

به گزارش واکسن آنلاین، دومین واکسن ایرانی کرونا با نام رازی کوو فارس رونمایی و مرحله آزمایش انسانی این واکسن آغاز می‌شود. مراسم رونمایی از این واکسن با حضور وزرای بهداشت ،جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور آغاز شد.

واکسن تزریقی استنشاقی کرونا با نام رازی کُوو پارس با تلاش محققان مؤسسه واکسن و سرم سازی رازی موفق به دریافت مجوز مراحل یک و دو آزمایش انسانی شده است و در مراسمی که با حضور وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی و وزیر جهاد کشاورزی و معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در محل وزارت بهداشت برگزار شده است این واکسن رونمایی می‌شود.

به گفته علی اسحاقی رئیس مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی ، واکسن رازی کُوو فارس در مرحله اول تزریق انسانی روی ۱۳۳ داوطلب آزمایش می شود.
وی افزود: در ابتدا واکسن برای ۱۳ نفر ظرف ۸ روز تزریق خواهد شد و سپس اگر واکنش خاصی بروز نکند تزریق بر روی گروه های ۲۰ نفره تا ۱۲۰ نفر دیگر ادامه خواهد داشت که این مرحله نخست ۲۳ روز به طول می انجامد.

اسحاقی گفت: ما از اسفند پارسال کار را آغاز کرده بودیم و آزمایش حیوانی بر روی موش، خوکچه، خرگوش و همستر انجام شده بود و سپس آزمایش بر روی میمون آغاز شد که پس از تزریق واکسن، تیتر آنتی بادی در میمون بالا رفت و ایمنی همورال و ایمنی سلولار ایجاد شد و تاکنون به مدت ۲۱۰ روز است که این ایمنی پابرجا بوده است.

رئیس مؤسسه تحقیقاتی واکسن و سرم سازی رازی افزود: روش کار ما ویروس کشته شده یا ضعیف شده نیست بلکه ما از یک پروتئین ویروس کرونا به نام اسپای استفاده کردیم و با تغییرات در ژنوم آن و فرمولی کردن آن واکسن را تولید کرده ایم.

چندین واکسن کرونا در دست ساخت داریم
معاون علمی فناوری رئیس جمهور گفت: چندین واکسن مختلف کرونا در کشور در حال توسعه است و شرکت های زیست فناوری پزشکی ما مشغول به ساخت آنها هستند.

دکتر سورنا ستاری در این آیین افزود: موسسه رازی قدیمی ترین سازمان پژوهشی کشور است و تولید واکسن کرونا در واقع کاری بی نظیر است و محصولی است که هنوز در دنیا به تولید تجاری و انبوه نرسیده است.

وی گفت: ما بزرگترین شرکت‌های منطقه را در حوزه بیوفناوری پزشکی داریم که در بحران‌ها می توانند تمام داروها و تجهیزات مورد نیاز را در داخل تولید کنند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا