توقف تزریق واکسن «آسترازنکا» در آفریقای جنوبی

به گزارش واکسن آنلاین، پس از آنکه نتایج تحقیق نشان داد واکسن کووید ۱۹ شرکت آسترازنکا و دانشگاه آکسفورد ایمنی محدودی در مقابل جهش ویروس کرونا در آفریقای جنوبی فراهم می‌کند، این کشور تصمیم گرفته تزریق آن را متوقف کند.

«زولی مخیز» (Zweli Mkhiz) وزیر بهداشت آفریقای جنوبی اعلام کرد دولت منتظر اظهار نظر محققان درباره واکسیناسیون با محصول آسترازنکا است.

از اواخر سال گذشته میلادی، شاخه ویروس کرونای ۵۰۱Y.V۲ که در این کشور جهش یافته به ایجاد موج دوم شیوع بیماری منجر شده است. البته قبل از گسترش این جهش از ویروس کرونا که مسری تر است، محققان اعلام کرده بودند واکسن آسترازنکا در مقابل آن ۷۵ درصد کارآمد است.

اما تحلیل‌های بعدی مبتنی بر شاخه‌های جدید ویروس، نشان داد کارآمدی واکسن آسترازنکا در برابر ابتلاء به نوع خفیف تا معتدل کووید ۱۹ فقط ۲۲ درصد است. هرچند محققان اعلام کرده‌اند این ارقام از لحاظ آماری قابل توجه نیستند اما همچنان پایین‌تر از حداقل میزان کارآمدی ۵۰ درصدی است که قانون گذاران برای واکسن‌ها تعیین کرده‌اند.

این تحقیق مشخص نکرده آیا واکسن آکسفورد و آسترازنکا از ابتلاء به نوع سخت کووید ۱۹ جلوگیری می‌کند یا خیر زیرا بیشتر شرکت کنندگان آن افراد جوانی بودند که در معرض ریسک بالای ابتلاء به بیماری قرار نداشتند.

آفریقای جنوبی امیدوار است با واکسیناسیون ۴۰ میلیون نفر یا دو سوم جمعیت خود به ایمنی جمعیتی دست یابد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا