سخنگوی سازمان غذا و دارو : واکسیناسیون همگانی حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان می رسد

به گزارش واکسن آنلاین، کیانوش جهانپور روز سه شنبه در حاشیه مراسم آغاز واکسیناسیون کرونا در تالار امام بیمارستان امام خمینی(ره) افزود: واکسیناسیون کرونا در ایران از امروز برای کادر آی سی یو ۶۲۵ بیمارستان شروع می شود البته در این مرحله واکسیناسیون اجباری نیست اما برنامه وزارت بهداشت این است که به تدریج با افزایش دسترسی به واکسن های تایید شده خارجی و داخلی واکسیناسیون همگانی را تا پایان سال ۲۰۲۱ یا حداکثر تا پایان سال ۱۴۰۰ به پایان برساند و جزو اولین کشورهایی باشیم که واکسیناسیون کرونا را تمام می کنیم زیرا گفته می شود فرآیند واکسیناسیون در اغلب کشورها سه تا هفت سال طول می کشد.

سخنگوی سازمان غذا و دارو گفت: واکسیناسیون کادر درمان از امروز با واکسن «اسپوتنیک وی» وارداتی از روسیه آغاز می شود، اکنون روزانه هزار نفر و در روزهای آینده به روزانه پنج هزار، بعد ۱۰ هزار و ۲۰ هزار نفر می رسد تا به نقطه مطلوب برسیم.

وی افزود: اکنون قرار است هر ۱۰ روز یک محموله واکسن «اسپوتنیک وی» به ایران وارد شود و احتمالا به زودی و تا پایان امسال با همکاری مشترک ایران و شرکت گامالیای روسیه خط تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در کشور راه اندازی می شود.

جهانپور ادامه داد: بعد از مدافعان سلامت و کادر درمان، افراد مقیم در خانه های سالمندان، جانبازان و بیماران خاص و صعب العلاج در اولویت دریافت واکسن کرونا هستند.

جهانپور گفت: بعد از واردات و تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ایران واکسن های دیگری هم از منابع معتبر وارد می شود. واکسن های سبد کوواکس نیز به میزان ۱۶ میلیون و ۸۰۰ هزار دز بهار سال آینده وارد می شود که از منابع مختلف از جمله واکسن آسترازنکا خواهد بود بعد از آن هم واکسن های تولید داخل را در بهار ۱۴۰۰ خواهیم داشت. بعد از تولید واکسن در داخل به تدریج واردات کم می شود و عمده واکسیناسیون با واکسن داخلی خواهد بود و بعد از آن هم به سمت صادرات واکسن پیش می رویم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا