سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا: افرادی که واکسن زدند تاکنون هیچ عارضه جدی نداشته اند

به گزارش واکسن آنلاین، علیرضا رئیسی در نشست خبری پس از جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: امروز پنجاه و هفتمین جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با ریاست آقای دکتر حسن روحانی و همه اعضا برگزار شد. کشور ما از معدود کشور‌هایی در دنیا است که مسئولان بلند پایه کشور هفته‌ای حداقل دو روز به شکل حضوری پیگیری می‌کنند.

وی ادامه داد: در دنیا با توجه به ویروس جهش یافته انگلیسی، افریقایی و حتی ویروسی که در ژاپن پیدا شده است موارد ابتلا مرگ و میر و الگوی رفتاری ویروس بالاتر رفته است. در انگلیس بیش از ۴ میلیون نفر درگیر این بیماری شده اند و بیش از ۱۳۵ هزار فوتی داشته اند، در اروپا هم همین طور. مرگ و میر‌های آمریکا از مرز پانصد هزار نفر عبور کرده است، سایر کشور‌ها هم به همین نسبت وضعیت شیوع بیماری وضعیت خوبی نیست، اما در کشورما همچنان روند فوتی‌ها نزولی است، همچنان دو رقمی و بین ۵۰ تا ۶۰ نفر است.

رئیسی گفت: زمانی که بیماری شیوع پیدا می‌کند دو هفته بعد میزان بستری‌ها و ۴ هفته بعد میزان فوتی‌ها کم یا زیاد می‌شود. میزان فوتی‌های الان مربوط به رعایت شیوه نامه‌ها در ماه آذر است. در برخی استان‌ها متأسفانه روند شیوع در حال افزایش است. بالا‌ترین میزان شیوع بیماری در خوزستان است و مردم و مسؤولان باید بیشتر شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند. در خوزستان ۹ شهر قرمز شد و باید به شدت مراقبت کنند. شهر‌های آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، دزفول، دشت آزادگان، کارون، هویزه، شادگان و شوشتر روند افزایشی دارند و باید شیوه نامه دقیق و سخت گیرانه انجام شود.

وی ادامه داد: در آذربایجان غربی هم روند رو به افزایش است و نیاز است شیوه نامه‌ها به شدت پیگیری شود. خیز هرمزگان کنترل شده است، روند مازندران که صعودی بود در حال کنترل شدن است، از ۱۵ شهر نارنجی مازندران ۸ شهر به زرد تغییر رنگ داده است.

رئیسی گفت: استان گلستان و گیلان نیاز به مراقبت شدید دارد. بوشهر هم شیب ملایم رو به بالا دارد و باید بیشتر دقت شود.
وی افزود: در مجموع ۹ شهر قرمز، ۳۹ شهر نارنجی، ۲۲۸ شهر زرد و ۱۷۲ شهر ابی داریم. از تعداد شهر‌های ابی کم و شهر‌های زرد و نارنجی افزایش پیدا کرده است.

رئیسی درباره شهر‌های نارنجی گفت: در استان‌های آذربایجان شرقی ۴ شهر، آذربایجان غربی ۵ شهر، اصفهان ۲ شهر، خوزستان ۵ شهر، خراسان جنوبی یک شهر، کرمان یک شهر، کهکیلویه و بویر احمد و گلستان هر کدام ۳ شهر، گیلان ۷ شهر و مازندران ۸ شهر نارنجی دارد و نیاز به مراقبت ویژه دارند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره ویروس جهش یافته انگلیسی در کشور گفت: در استان قزوین هم یک مورد ویروس انگلیسی منجر به فوت دیده شد که زنگ خطر است اطرافیان بیمار همه آزمایش شدند و نتیجه آزمایش‌ها تا فردا می‌آید. باید از مرز‌ها مراقبت کنیم و اگر مسافری از خارج از کشور وارد می‌شود همه اطرافیان هم رعایت کنند و آن فرد تا ۱۴ روز قرنطینه شود، حتی اگر علائم ندارد.

وی درباره واکسیناسیون افزود: واکسیناسیون برای گروه هدف با دقت و عدالت کامل انجام شد، دیشب هم محموله جدید که ۱۰۰ هزار دوز واکسن است وارد کشور شد و در هفته‌های دیگر هم محموله‌های دیگر وارد می‌شود و روند واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کشور ادامه پیدا خواهد کرد تا این لحظه افرادی که واکسن زده اند هیچ عارضه جدی نداشته اند، درد محل واکسن و تب و.. طبیعی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا