محقق ایرانی: واکسن‌های برپایه «mRNA» موجب تغییر ژنتیکی نمی‌شوند

به گزارش واکسن آنلاین، وحید خدامی محقق ایرانی و مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان در چهارمین نشست ترویج علم با موضوع بررسی روش‌های ساخت واکسن کرونا در مورد ساخت واکسن بر اساس روش mRNA یا ام‌ار‌ان‌ای پیام‌رسان گفت: این روش فناوری جدید دارای جذابیت¬های قابل توجهی است.

وی که همراه با دیگر محققان ایرانی در حال توسعه واکسن کرونا بر پایه فناوری mRNA است، افزود: در این فناوری از یک قطعه رمز تولیدکننده پروتئین برای القای ایمنی به بدن فرد استفاده می‌شود. در واقع این فناوری رمزترکیب است و به جای در اختیار گذاشتن پروتئین در سلول کاری می‌کند که سلول خود پروتئین را بسازد.

وی با اشاره به دشواری تولید پروتئین نوترکیب افزود: پروتئین¬ها، گروه‌های قندی دارند که به دلیل داشتن الگو‌های خاص و تفاوت‌ها در شناسایی آنتی ژن، تداخل ایجاد می‌کنند؛ بنابراین مهم است که در همان فضای داخلی سلول، پروتئین تولید شود.

این محقق ایرانی و مدیرعامل یک شرکت دانش‌بنیان با اشاره به مشخصات ویروس کووید۱۹ اظهار داشت: پروتئین این ویروس سه‌تایی است؛ وقتی این پروتئین را روی سلول قرار می‌دهیم، سلول در واقع عفونی نمی¬شود، ولی آنتی¬بادی در آن تولید می‌شود.

خدامی با اشاره به تفاوت¬های mRNA با DNA خاطرنشان کرد: DNA دورشته در سطح خود دارد و پایدار است، ولی مولکول‌های mRNA یا آر ان‌ای پیام رسان ناپایدار هستند و به این دلیل وقتی برای تولید واکسن استفاده می¬شود، کدژنتیکی دارد و تبدیل به ژنوم نمی¬شود یا حتی پایدار هم نمی‌ماند.

وی تأکید کرد: اینکه گفته می‌شود تزریق این واکسن‌ها موجب تغییر ژنتیکی می‌شود، از نظر علمی درست نیست. به همین دلیل است که این نوع واکسن باید در دمای منفی ۷۰ درجه نگهداری شود، اگر دما بالاتر برود، ماده مؤثر واکسن از دست خواهد رفت.

وی در مورد اینکه ساخت واکسن این شرکت دانش بنیان در چه مرحله¬ای است توضیح داد: ما مرحله آزمایش حیوانی را تا ماه آینده تکمیل کرده و وارد اولین مرحله کارآزمایی انسانی می‌شویم.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا