دبیرکل سازمان جهانی بهداشت: باید برابری در زمینه واکسیناسیون کرونا ایجاد شود

به گزارش واکسن آنلاین، دبیرکل سازمان جهانی بهداشت تصریح کرد باید برابری در زمینه واکسیناسیون کرونا ایجاد شود.

تدروس ادهانوم در بخشی از سخنانش که به صورت مجازی برای کنفرانس امنیتی مونیخ پخش می‌شد گفت: «وقتی یک سال پیش در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می‌کردم، گفتم که کووید ۱۹ بسیار خطرناک و دشمن شماره یک سلامت عمومی است. یادم می‌آید که در آن زمان، مردم کمی نگران بودند و برخی بعدا به من گفتند که وقتی شما می‌گویید خیلی خطرناک و دشمن شماره یک سلامت عمومی است، آیا اغراق نمی‌کنی؟ متاسفانه، در یک سال گذشته همه ما درس‌های بسیار دردناکی را فراگرفته ایم و مشاهده کردیم که این ویروس تا چه اندازه بسیار خطرناک است. بااینکه همه گیری کووید ۱۹ یک بحران جهانی است، همانطور که می‌دانید یک همه گیری نابرابر است به این معنا که همه کشور‌ها به گونه‌ای واحد به این بیماری واکنش نشان نداده اند. همه کشور‌ها نیز به صورت واحد تحت تاثیر این بیماری قرار نگرفته اند. بسیاری از کشور‌ها در جلوگیری یا کنترل انتقال گسترده ویروس و اتخاذ تدابیری در حوزه سلامت عمومی و تست کرونا، رهگیری افراد، قرنطینه کردن، فاصله گذاری اجتماعی، و بهداشت و ماسک زدن و امثال آن موفق بوده اند.»

دبیرکل سازمان جهانی بهداشت در ادامه افزود: «در کنار تدابیر اقدامات ثابت شده فوق در حوزه سلامت عمومی، واکسن کرونا حالا روح امیدی واقعی برای کنترل این همه گیری دمیده است. اما برای محقق شدن قدرت کامل واکسن، به سه چیز نیاز دارم. اولا لازم است دولت‌ها منابع مالی لازم برای کوواکس را به صورت کامل تامین کنند و کمک‌های مالی خود را همین حالا بدهند. ما امروز خوشحال شدیم که چندین کشور عضو گروه هفت در این خصوص مطالبی اعلام کردند. ثانیا، از آنجا که سازوکار کوواکس، واکسن‌هایی را خریداری می‌کند که فهرست استفاده اضطراری دارد، ضروری است تولیدکنندگان واکسن، دوز‌های کامل خود را با سازمان جهانی بهداشت به اشتراک بگذارند. درعین حال، آن‌ها باید به مقررات دیگر نیز پایبند باشند. ثالثا، لازم است اشخاص از صدای خودشان برای پیشبرد برابری در زمینه واکسن استفاده کنند. وقتی همگان با صدای واحد سخن بگویند دولت‌ها گوش می‌کنند. برابری در زمینه واکسیناسیون نه تنها کار صحیحی است که باید انجام شود بلکه کاری هوشمند است که باید انجام شود. هرقدر سرکوب این ویروس در مناطق مختلف، زمان بیشتری طول بکشد، به همان نسبت، فرصت‌های بیشتری برای ویروس فراهم می‌شود تا به گونه‌ای تغییر کند که اثرگذاری واکسن کمتر شود.»

تدروس ادهانوم در ادامه افزود: «واکنس‌های بیشتری ساخته شده، تایید شده و تولید شده است. این واکسن‌ها برای همه کافی خواهد بود. اما در حال حاضر، واکسن‌ها منبعی محدود دارند. ما باید بتوانیم از این واکسن‌ها به موثرترین شکل ممکن استفاده کنیم. در پاسخ به این سوال که آیا ما در مقابله با کووید ۱۹ در حال موفقیت هستیم باید بگویم که ما موفق بوده ایم بطوریکه شمار موارد ابتلا و فوت در حال کاهش است.»

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا