دبیرکل سازمان ملل: توزیع فراگیر واکسن، تنها راه عبور از کابوس کروناست

به گزارش واکسن آنلاین، آنتونی گوترش دبیرکل سازمان ملل متحد در سخنانی که به صورت مجازی برای کنفرانس امنیتی مونیخ پخش می‌شد گفت: آزمون‌ها و چالش‌های جهانی ما، بزرگتر و پیچیده‌تر می‌شوند. باوجود این، پاسخ‌های ما همچنان تکه تکه و ناکافی است. کووید-۱۹ این مسائل را به خوبی عیان کرد بطوریکه نقاط شکننده و شکستگی‌های عمیق را نشان داد.

وی افزود: این آسیب پذیری‌ها بسیار فراتر از بیماری همه گیر (کووید ۱۹) و مسائل حوزه سلامت عمومی است. فاجعه اقلیمی در کمین ماست، ​ نابرابری‌ها و تبعیض در حال نابود کردن بافت اجتماعی (کشورها) است، فساد در حال از بین بردن اعتماد است، مبارزه برای حقوق زنان با فشاری برای به عقب راندن مواجه است، اهداف توسعه پایدار از مسیر خود خارج شده است، رفتار‌های غرب وحشی در فضای سایبری سبب شده است عوامل جدیدی از بی ثباتی بوجود بیاید و حتی رژیم خلع سلاح هسته‌ای در حال تحلیل رفتن است با وجود تصمیمات اخیر ایالات متحده و روسیه برای تمدید پیمان استارت جدید.

باید کارگروه جهانی کرونا تشکیل شود
دبیرکل سازمان ملل متحد تصریح کرد باید کارگروه جهانی کرونا تشکیل شود. گوترش گفت: سال دو هزار و بیست و یک باید سالی باشد که دوباره به مسیر درست بازگردیم. بهبودیافتن از بیماری همه گیر (کووید ۱۹) فرصتی برای ماست. به نظر بنده، چهار موضوع مهم پیش روی ما است. موضوع اول عبارتست از برنامه واکسیناسیون جهانی. واکسن باید برای همگان در همه جا و به قیمت مناسب، موجود باشد. برابری در واکسیناسون برای نجات جان انسان‌ها و نجات اقتصادها، ضروری است. کشور‌ها باید دوز‌های اضافی (واکسن) را به اشتراک بگذارند و میلیارد‌ها دوزی را برای طرح ابتکاری کوواکس تامین کنند که برای اجرای کامل این طرح لازم است. درعین حال، لازم است ظرفیت جهانی تولید واکسن، حداقل دو برابر شود آنهم از طریق به اشتراک گذاشتن لیسانس ساخت واکسن و انتقال فناوری.

وی افزود: به نظر بنده، گروه بیست به خوبی در موقعیتی قرار دارد که یک کارگروه اضطراری تشکیل دهد تا یک برنامه جهانی واکسیناسیون آماده کنند و براساس آن، کشورها، شرکتها، نهاد‌های بین المللی و موسسات مالی را دور هم جمع کنند، هرگونه اختیاراتی که لازم است به دست بیاورند، تخصص علمی را به دست بیاورند و ظرفیت مالی و تولیدی را نیز کسب کنند. بنده حاضر هستم کل ساختار سازمان ملل متحد را برای حمایت از این تلاش بسیج کنم که سازمان جهانی بهداشت شروع کند.

گوترش در ادامه افزود: اولویت دوم ما باید تلاش برای به صفر رساندن ورود آلایندگی کربنی مرتبط با اثر گلخانه‌ای تا اواسط قرن جاری باشد. دلایلی هم برای امید به این مسئله وجود دارد. در حال حاضر، کشور‌هایی که بیش از شصت و پنج درصد آلایندگی کربنی ناشی از آن‌ها است و بیش از هفتاد درصد از اقتصاد جهانی را در اختیار خود دارند، ​ متعهد شده اند که تا سال دو هزار و پنجاه، آلایندگی کربنی منجر به اثر گلخانه‌ای را به صفر برسانند. بیایید این ائتلاف را تا کنفرانس تغییرات اقلیمی ماه نوامبر به نود درصد برسانیم.

وی افزود: همه کشورها، شهرها، شرکت‌های بزرگ و نهاد‌های مالی باید معیار‌هایی به منظور به صفر رساندن آلایندگی کربی منجر به اثر گلخانه‌ای تا سی سال آینده تعیین کنند. این اقدامات باید همین حالا شروع شود و باید گام‌های عینی برداشته شود. باید برای آلایندگی‌های کربنی هزینه وضع شود. باید به حمایت‌های مالی و یارانه‌هایی پایان داده شود که برای ذغال سنگ و دیگر سوخت‌های فسیلی در نظر گرفته می‌شود و این منابع مالی را برای انرژی‌های تجدیدپذیر و این گذار صحیح به سمت این انرژی‌ها سرمایه گذاری کرد.»

دبیر کل سازمان ملل متحد تصریح کرد توزیع فراگیر واکسن کرونا، تنها راه عبور از کابوس کروناست. گوترش گفت: کاملا روشن است که وضعیت کنونی آشفته است. البته ما شاهد علائم خوبی هستیم بطوریکه کشورهای غربی از (ابتکار ضدکرونایی) کوواکس حمایت می کنند. شاهد آن هستیم که چند کشور اعلام کرده اند واکسن اضافی خود را با دیگر کشورها به اشتراک خواهند گذاشت. اما هفتاد و پنج درصد دوزهای واکسن کرونا که تاکنون توزیع شده است فقط در ده کشور بوده است. بیش از یکصد کشور جهان تاکنون حتی یک دوز هم از این واکسن دریافت نکرده اند. خطر مطرح این است که اگر ما فقط کشورهای توسعه یافته را واکسینه کنیم و اجازه دهیم ویروس در کشورهای در حال توسعه گسترش یابد،​ ویروس دچار جهش خواهد شد.

وی افزود: با جهش ویروس، گونه جدید ویروس هم خطرناک تر خواهد بود و توان بیشتری برای مقاومت در مقابل واکسنها خواهد داشت و احتمال دارد کابوس آن بار دیگر دامنگیر کشورهای توسعه یافته شود یعنی همان کشورهایی که تصور می کردند از مردمان خودشان محافظت کرده اند اما با واکسنهای قدیمی قادر نخواهند بود با گونه های جدید ویروس مقابله کنند. به همین علت، ضروری است همه جهانیان بسیج شوند تا همه انسانها در همه جا واکسینه شوند آنهم در سریعترین زمان ممکن. برای همین منظور به یک کارگروه اضطراری نیاز داریم. به نظر من، گروه بیست بهترین بستر برای تشکیل چنین کارگروهی است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا