هشدار سازمان‌های جهانی درباره بی‌توجهی اروپا به واکسیناسیون بیماران روانی

به گزارش واکسن آنلاین، سازمان‌های برجسته بهداشت روان هشدار دادند، اکثر کشورهای اروپایی در استراتژی‌های واکسیناسیون کووید ۱۹، بیماران روانی را نادیده می‌گیرند، علی‌رغم اینکه چنین بیمارانی در مقابل ابتلا به این بیماری بسیار آسیب پذیر هستند.

از بین ۲۰ کشور اروپایی که برای مطالعه مورد بررسی قرار گرفتند، فقط هلند، انگلیس، آلمان و دانمارک بیماری روانی شدید را بیماری پزشکی پرخطر تشخیص داده و مقررات خاصی را برای واکسیناسیون بیماران در نظر گرفته‌اند.

لیویا دی پیکر، استاد بیمارستان روانپزشکی دانشگاه بلژیک که همکاری در این تحقیق را برعهده داشت، گفت: «این بیماران در اکثر برنامه‌های واکسیناسیون کاملاً نادیده گرفته می‌شوند و این روند باید تغییر کند».

وی ادامه داد: مطالعات اخیر نشان می‌دهد، اگر شما به یک اختلال روانپزشکی مبتلا باشید ۶۵ درصد خطر ابتلا به عفونت کووید ۱۹ افزایش می‌یابد و بیماران شدید روانی بین ۱.۵ تا ۲ برابر بیشتر احتمال مرگ دارند.

یافته‌ها اواخر روز چهارشنبه در مجله روانپزشکی لنست منتشر شد.

محققانی که این نظرسنجی را انجام داده‌اند به همراه سازمان‌های اصلی بهداشت روانی و بالینی اروپا، از اتحادیه اروپا خواسته‌اند استانداردهای منطقه‌ای را برای اطمینان از اولویت بندی بیماران آسیب پذیر روانی برای واکسن‌ها تعیین کند.

ماریون لبوایر یکی از نویسندگان این تحقیق و استاد دانشگاه پاریس گفت: «کشورها معمولاً هنگام تعیین اولویت‌های واکسن به آنچه در مکان‌های دیگر اتفاق می‌افتد نگاه می‌کنند و با توجه به تنها اولویت چند کشور در بهداشت روان، این مسئله باعث تداوم بی‌توجهی به مسائل بهداشت روانی می‌شود».

این محقق باور دارد، این یک مشکل بزرگ در اروپاست و تا زمانی که اقدامی انجام نشود ادامه خواهد یافت.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا