انتقاد دبیرکل سازمان ملل از توزیع نامناسب توزیع واکسن کرونا در کشور‌های فقیر

به گزارش واکسن آنلاین، آنتونیو گوترش دبیر کل سازمان ملل متحد در نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل با انتقاد از کشور‌های مختلف گفت: جهان در توزیع واکسن کرونا برای کشور‌های فقیر شکست خورده است.

دبیرکل سازمان ملل متحد در چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر سازمان ملل که از امروز در ژنو آغاز به کار کرده است، گفت: درمان برابر با واکسن‌ها در نهایت مساله حقوق بشر است. ملی گرایی واکسیناسیون این حقوق را انکار می‌کند.

دبیرکل سازمان ملل گفت: تنها ۱۰ کشور جهان ۷۵ درصد از واکسن‌های موجود را در اختیار دارند و بیش از یکصد و ۳۰ کشور حتی از یک دوز واکسن برخوردار نشده اند و این یک شکست اخلاقی است.

گوترش در بخش دیگری از سخنانش تاکید کرد: حقوق بشر با محدود شدن حقوق شهروندی مورد حمله قرار گرفته است و منتقدان به بهانه همه گیری، ساکت نگه داشته می‌شوند. نئونازی‌ها و نژادپرستان از این همه گیری برای دامن زدن به ناآرامی‌های اجتماعی و به دست آوردن محبوبیت سوء استفاده می‌کنند.

وی گفت: ما برای جلوگیری از این تهدید بزرگ و رو به رشد، به اقدامات هماهنگ در سراسر جهان نیاز داریم.

چهل و ششمین نشست شورای حقوق بشر از امروز ۲۲ فوریه تا ۲۳ مارس (۴ اسفند تا ۳ فروردین)، برگزار می‌شود و به موضوعاتی، چون حقوق کودک، حق بهداشت در شرایط اضطراری، دسترسی عادلانه به واکسن، مبارزه با تبعیض نژادی، حق دسترسی به غذا، حق برخورداری از محیط زیست، حق داشتن مسکن مناسب و تقویت حقوق معلولان خواهد پرداخت.

این دوره از نشست شورای حقوق بشر به دلیل شیوع بیماری همه‌گیری کووید ۱۹ به صورت برخط و در قالب ویدئو کنفرانس برگزار می‌شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا