رئیس سازمان جهانی بهداشت: کشور‌های ثروتمند به توزیع عادلانه واکسن‌ کرونا ضربه می‌زنند

به گزارش واکسن آنلاین، رئیس سازمان جهانی بهداشت «برخی کشور‌های ثروتمند» را به اینکه به اصرار و مستقیما به تولیدکنندگان واکسن نزدیک می‌شوند تا دسترسی بیشتری به دوز‌های ارزشمند داشته باشند و به این ترتیب به پویش «کوواکس» و توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا ضربه می‌زنند، متهم کرد.

تدروس آدهانوم گبریسوس رئیس سازمان جهانی بهداشت در کنفرانس خبری مشترک و از طریق ویدیو کنفرانس با فرانک-والتر اشتاینمایر رئیس جمهور آلمان گفت: «هم اکنون برخی کشور‌های ثروتمند در حال نزدیک شدن به سازندگان هستند تا از دسترسی به دوز‌های بیشتر اطمینان حاصل کنند. این امر بر قرارداد‌ها با کوواکس تأثیر دارد و به همین علت شمار دوز‌های اختصاص داده شده به کوواکس را کاهش می‌دهد».

پویش کوواکس برای آنکه کشور‌های ثروتمند همه دوز‌های واکسنی که در حال حاضر به میزان بسیار محدود برای پاسخگویی به درخواست‌های جهانی در دسترس است، انحصاری نکنند به اجرا درآمد. این سیستم همچنین ساز و کار تأمین مالی را دربر دارد و به ۹۲ کشور با درآمد ضعیف و متوسط امکان دسترسی به واکسن را فراهم می‌کند.

وی در پاسخ به پرسشی درباره تعهدات آمریکا‏، اتحادیه اروپا و آلمان درباره افزایش سهم خود در کوواکس، خشم خود را بروز داد و گفت «اگر نتوانید از پول خود برای خرید واکسن استفاده کنید، پولدار بودن به هیچ دردی نمی‌خورد».

وی افزود و ما فقط در صورتی می‌توانیم به کشور‌های عضو کوواکس واکسن بدهیم که کشور‌های ثروتمند با رعایت قرارداد‌هایی که با کوواکس بسته اند‏، همکاری کنند. وی بدون ذکر نام این کشور‌ها از آن‌ها خواست اطمینان حاصل کنند رفتار آن‌ها به سیستم توزیع واکسن که سازمان جهانی بهداشت و ائتلاف برای واکسن‌ها (موسوم به اجوم) بر آن نظارت دارند ضربه نمی‌زند.

فرانک-والتر اشتاینمایر نیز درخواست کرد به دلایل اخلاقی و برای جلوگیری از ایجاد سویه‌های جدید و ریشه کن شدن سریع شیوع، توزیع واکسن در سطح گسترده انجام گیرد.
اما وی اذعان کرد دولت‌ها نخست و پیش از هر چیز در برابر مردم خود مسئولند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا