قطعنامه شورای امنیت درباره آتش‌بس در مناطق جنگ زده برای توزیع واکسن کرونا

به گزارش واکسن آنلاین، وزارت امور خارجه انگلیس با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که قطعنامه یادشده بشماره ۲۵۶۵ از سوی تمام ۱۵ عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد تایید شد.

دومینیک راب وزیر امور خارجه انگلیس که کشورش تا پایان ماه جاری میلادی ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد را برعهده دارد از تصویب این قطعنامه که به گفته او به تسهیل واکسینه کردن مردم در مناطق جنگ زده کمک می‌کند استقبال کرد. وی همچنین عنوان کرد که این قطعنامه از برنامه جهانی توزیع عادلانه واکسن کرونا (کواکس) حمایت می کند.

وزیر خارجه انگلیس ۲۹ بهمن ماه گذشته در نشست مجازی شورای امنیت سازمان ملل متحد ضمن ارائه پیش‌نویس قطعنامه یادشده تصریح کرد که بالغ بر ۱۶۰ میلیون نفر از جمعیت جهان در مناطق جنگ زده از جمله یمن، سومالی و اتیوپی زندگی می‌کنند و شورای امنیت بلحاظ اخلاقی وظیفه دارد تا از جان آن‌ها حفاظت کرده و از طریق همگرایی این ویروس را درنوردد.

او از اعضای شورای امنیت خواست تا از توزیع عادلانه واکسن کرونا در جهان حمایت کرده و در این رابطه هشدار خواهد داد که گسترش کرونا باعث ظهور گونه‌های جدید این ویروس خواهد شد که به طور بالقوه مردم تمام جهان را تهدید می‌کند.

ریاست دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل متحد در ماه فوریه به انگلیس رسیده است. ساعاتی پیش نخست وزیر انگلیس با «آنتونیو گوترش» دبیر کل سازمان ملل متحد تلفنی گفت‌وگو و دو طرف درباره ضرورت افزایش تولید واکسن کرونا و حمایت از برنامه کواکس رایزنی کردند.

تاکنون ۷۸ کشور در سراسر جهان واکسیناسیون کرونا را آغاز کرده و بالغ بر ۱۷۶ میلیون واحد تزریق شده است.

آمریکایی‌ها تاکنون بیشترین سرانه واکسن کرونا را دریافت کرده‌ درحالی که هنوز قاره آفریقا، حتی آفریقای جنوبی – به عنوان ثروتمندترین کشور در این قاره – برای تامین واکسن کرونا با چالش‌های جدی مواجه است.

مدیرکل سازمان جهانی بهداشت هشدار داده که توزیع ناعادلانه واکسن کرونا، علاوه بر اینکه یک فاجعه اخلاقی به شمار می‌رود، ۹.۲ تریلیون دلار به اقتصاد جهان زیان می‌زند.

«تدروس آدانوم» چندی پیش در جلسه هیات مدیره سازمان جهانی بهداشت در ژنو که به صورت مجازی برگزار شد، تاکید کرد که جهان در آستانه یک اشتباه اخلاقی فاجعه بار قرار دارد و قیمت این اشتباه جان انسانهایی را در فقیرترین کشورهای جهان خواهد گرفت.

براساس آخرین آمار منتشر شده تاکنون ۱۱۳ میلیون و ۷۸۵ هزار و ۵۹۶ نفر به ویروس کرونا مبتلا شده و از این تعداد ۲ میلیون ۵۲۳ هزار و ۸۴۰ نفر جان خود را از دست داده اند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا