روزنامه نیویورک تایمز: اعتماد شهروندان اروپا به واکسن «آسترازنکا» کاسته شد

به گزارش واکسن آنلاین، نگرانی‌ها درباره عوارض خطرناک واکسن آسترازنیکا موجب تضعیف اعتماد عمومی در اروپا به تزریق این واکسن ضد کرونا شده است.

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی به قلم روگر کوهن در پایگاه اینترنتی خود نوشت: اعتماد شهروندان اروپا به واکسن آسترازنیکا ضد کرونا تضعیف شده است. احتمالا آژانس دارویی اروپا این واکسن را ایمن اعلام خواهد کرد، اما این سؤال مطرح است که آیا شهروندان اروپا بعد از مشاهده عواقب استفاده از این واکسن در هفته گذشته باز هم تمایلی به تزریق این واکسن خواهند داشت؟ پیش از این بر اساس یک نظریه گفته می‌شد که اتحادیه اروپا در مواجهه با بحران‌ها قوی‌تر می‌شود. تلاش‌های اتحادیه اروپا برای ارائه برنامه‌ای هماهنگ جهت واکسیناسیون شهروندان کشور‌های اروپایی در برابر ویروس کرونا به مثابه آزمونی برای این نظریه است. توقف تزریق واکسن آسترازنیکا در تعدادی از کشور‌های اروپایی، اتحادیه اروپا را با یک اغتشاش و بحران مواجه کرده است.

کَدی بالو دانشجوی حقوق در شهر مون پلیه در جنوب فرانسه گفت: من احساس می‌کنم ما به موش‌های آزمایشگاهی تبدیل شده ایم، حتی اگر واکسن آسترازنیکا بار دیگر تایید هم بشود من آن را تزریق نخواهم کرد.

هر چند بنظر می‌رسد که آژانس دارویی اروپا به عنوان عالی‌ترین سازمان نظارت دارویی در ۲۷ کشور‌های اروپایی به سرعت ایمنی واکسن آسترازنیکا را تایید خواهد کرد، اما میلیون‌ها نفر که در هفته اخیر گزارش‌های زیادی را درباره عواقب منفی این واکسن دریافت کرده اند اکنون به شدت درباره تزریق این واکسن بدگمان هستند.

تامین واکسن موردنیاز برای ۴۵۰ میلیون شهروند کشور‌های اروپایی با توجه به ناهماهنگی سیاست‌های بخش بهداشت و سلامت کشور‌های عضو اتحادیه اروپا قبل از شیوع کرونا اکنون به هیچ وجه کار سهل و راحتی نیست. اکنون عواملی مانند روند پیچیده اداری و تاثیر آن در خرید واکسن مورد نیاز از شرکت‌های دارویی، تضعیف اختیارات بخش‌های لازم برای تامین واکسن و نگرانی‌های اخیر درباره واکسن آسترازنیکا باعث شده اند که دولت‌های اروپایی در موضع انفعال قرار بگیرند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا