افزایش بی اعتمادی به واکسن «آسترازنکا» در اروپا

به گزارش واکسن آنلاین، بر اساس نتایج تحقیق موسسه یوگاو (YouGov) افراد بیشتری در فرانسه (۶۱ درصد), آلمان (۵۵ درصد) و ایتالیا (۴۳ درصد) اکنون معتقدند که این واکسن ناایمن است.

­نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد اعتماد به واکسن کووید ۱۹ آکسفورد- آسترازنکا در سراسر اروپا کاهش یافته است.

رهبران اروپایی هفته گذشته به علت نگرانی از لخته شدن خون در پی تزریق واکسن آسترازنکا، توزیع این واکسن را تعلیق کردند.
آژانس دارویی اروپا پس از آن اعلام کرد که این واکسن ارتباطی به افزایش خطر لخته شدن خون ندارد.

با وجود این، بر اساس نتایج تحقیق موسسه یوگاو (YouGov) افراد بیشتری در فرانسه (۶۱ درصد) , آلمان (۵۵ درصد) و ایتالیا (۴۳ درصد) اکنون معتقدند که این واکسن ناایمن است.

در فرانسه عدم اعتماد مردم به این واکسن از فوریه ۱۸ درصد افزایش داشته است. در ایتالیا این بی اعتمادی ۲۷ درصد افزایش یافته است.

اعتماد به واکسن آسترازنکا در انگلیس کمتر خدشه دار شده هرچند در این کشور نیز کاهش یافته است. ۹ درصد از مردم گفتند این واکسن ناایمن است. بی اعتمادی به این واکسن در انگلیس ۴ درصد افزایش یافته است.

این تغییرات با یک نظرسنجی در اواخر فوریه مقایسه شده است که نشان می‌دهد اروپایی‌ها درمورد واکسن آسترازنکا تردید دارند.

چندین کشور اروپایی گفته بودند که این واکسن تنها برای افراد زیر ۶۵ سال تزریق می‌شود و علت آن هم نبود داده‌های آزمایشی است.

مت اسمیت خبرنگار ارشد در حوزه بررسی داده‌ها از موسسه یوگاو گفت نگرانی رهبران اروپایی بدون تردید به اعتبار این واکسن لطمه زده است. او افزود: نه تنها شاهد افزایش قابل توجهی در افرادی هستیم که این واکسن را در دو هفته گذشته در اروپا ناامن می‌دانند، بلکه واکسن آسترازنکا همچنان به شکل قابل توجهی در مقایسه با واکسن‌های ساخت شرکت فایزر و مدرنا، واکسنی با ایمنی بسیار کمتری قلمداد می‌شود.

با توجه به احتمال شیوع موج سوم کرونا در اروپا، مقامات همه جا نگران هستند اختلاف نظر‌ها و تردید‌ها درباره واکسن آسترازنکا به روند توزیع این واکسن آسیب وارد کند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا