واکسن ایرانی «رازی کوو پارس» عارضه و خطری ندارد

به گزارش واکسن آنلاین، دکتر سعید کلانتری گفت: تا این مرحله از مطالعه، واکسن رازی کوو پارس بسیار کم عارضه بوده است و حتی عارضه‌های موضعی که در واکسن‌های دیگر خارجی مشاهده می‌شود در این واکسن دیده نشد، به عبارتی این واکسن نسبت به واکسن‌های خارجی هم کم عارضه‌تر است.

این متخصص عفونی ادامه داد: بی‌خطری به دو بخش، کوتاه مدت و بلند مدت تقسیم می‌شود. تا این لحظه، بی خطری واکسن در کوتاه مدت ثابت شده به عبارتی در کوتاه مدت خطر یا عارضه‌ای برای داوطلبان دریافت کننده واکسن مشاهده نشده است.

آقای دکتر کلانتری در پاسخ به پرسشی درباره تأثیر دومین واکسن ایرانی کرونا، گفت: هم اکنون پاسخ به این سؤال زود است و نیاز به قدری زمان دارد تا این موضوع به درستی مشخص شود.

وی، تعداد تزریق واکسن را سه دُز اعلام کرد و گفت: دو دُز به‌شکل تزریقی و دُز سوم هم به طور استنشاقی خواهد بود.

آقای دکتر کلانتری افزود: مرحله اول آزمایش انسانی واکسن که شامل ۱۳۳ داوطلب است از اسفند آغاز شده و تاکنون بیش از ۸۰ داوطلب واکسن خود را دریافت کردند.

محقق اصلی کارآزمایی بالینی واکسن رازی کوو پارس ادامه داد: تزریق دوم واکسن به داوطلبان این طرح مطالعاتی از دوم فروردین ۱۴۰۰ آغاز خواهد شد. یک ماه بعد از تزریق دوم، داوطلبان تزریق سوم که استنشاقی است را دریافت می‌کنند.

کارآزمایی بالینی واکسن رازی کووپارس مؤسسه رازی که نخستین واکسن تزریقی- استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است، با تزریق مرحله اول آزمایش انسانی به ۲ داوطلب مرد روز یکشنبه (۱۰ اسفند) با حضور آقایان کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی، جلیل کوهپایه زاده رییس دانشگاه علوم پزشکی ایران و جمعی از مسؤولان و محققان در بیمارستان حضرت رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

ترزیق واکسن رازی کووپارس دومین واکسن ایرانی کرونا است که از ۱۰ اسفند روی داوطلبان این طرح مطالعاتی انجام شد.

واکسن رازی کووپارس نخستین واکسن تزریقی – استنشاقی پروتئین نوترکیب کرونا است که توسط مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی و مطابق با دستورالعمل سازمان جهانی بهداشت تولید و روز دوشنبه (۲۰ بهمن) در همین مؤسسه مستقر در کرج رونمایی شد.

مؤسسه سرم سازی رازی از اسفند سال ۱۳۹۸ کار ساخت واکسن را آغاز و از روش واکسن پروتئینی نوترکیب که از ایمن‌ترین واکسن‌ها است، برای تولید آن استفاده کرد.

این موسسه در فاصله زمانی اسفند ۹۸ تا پایان فروردین ۹۹، کار طراحی این واکسن را به پایان رساند، در اردیبهشت دُزسنجی و فرمولاسیون انجام شد و از خرداد ۹۹، آزمایش این واکسن روی ۵۰۰ حیوان صورت گرفت.

واکسن کووپارس رازی تحت مدیریت وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی و با کار کارشناسی دقیق سازمان غذا و دارو انجام شده است. با تصویب کمیته ملی اخلاق، آزمایش انسانی این واکسن روی ۱۳ نفر در بیمارستان رسول اکرم (ص) تهران آغاز شد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا