نگرانی اتحادیه جهانی واکسن از عدم صدور مجوز صادرات از هند

به گزارش واکسن آنلاین، اتحادیه جهانی واکسن و ایمن‌سازی در برابر بیماری‌های عفونی (GAVI) روز پنجشنبه اعلام کرد عدم مجوز صادرات از هند، در تحویل واکسن به کوواکس تاخیر در پی خواهد داشت.

اتحادیه جهانی واکسن و ایمن سازی در برابر بیماری‌های عفونی که یکی از گردانندگان برنامه دستیابی جهانی به واکسن کووید-۱۹ یا کوواکس (COVAX) وابسته به سازمان بهداشت جهانی است امروز اعلام کرد اگر برای هند مجوز صدور واکسن صادر نشود، تحویل واکسن ضد کووید-۱۹، به کشور‌های جهان از طریق این ساز وکار دشوار خواهد شد.

سخنگوی اتحادیه جهانی واکسن و ایمن‌سازی در برابر بیماری‌های عفونی امروز به خبرگزاری فرانسه توضیح داد به دلیل فقدان مجوز صادرات برای دوز‌های اضافی واکسن تولید شده توسط موسسه سرم سازی هند (SII) که قرار بود در ماه مارس و آوریل صادر شود، تحویل دوز‌های بیشتر واکسن ضد کووید-۱۹، به تأخیر می‌افتد.

وی افزود این تأخیر در اعطای مجوز‌های صادرات جدید به دلیل افزایش تقاضا برای واکسن در هند است که با تاخیر واکسیناسیون و از سرگیری آلودگی‌ها مواجه شده است.

وی همچنین گفت کوواکس در حال مذاکره با دولت هند است تا اطمینان حاصل کند که تحویل در اسرع وقت انجام می‌شود.

هدف ساز و کار بین المللی کوواکس، ارائه دوز‌هایی به ۲۰ ٪ از جمعیت جهان در حدود ۲۰۰ کشور و سرزمین در امسال است.

سخنگوی اتحادیه جهانی واکسن و ایمن‌سازی در برابر بیماری‌های عفونی خاطر نشان کرد موسسه سرم سازی هند متعهد شده است که به موازات تأمین واکسن‌های ضد کرونا مورد نیاز هند، برای توزیع عادلانه واکسن در میان کشور‌های فقیر جهان، اولویت را به راه حل چند جانبه کوواکس بدهد.
هند، دومین کشور پرجمعیت در جهان تاکنون بیش از ۱۱.۷ میلیون مورد ابتلا به کووید- ۱۹ و در مجموع بیش از ۱۶۰۰۰۰ نیز مرگ و میر ناشی از ابتلا به این ویروس را گزارش کرده است. هند، بعد از آمریکا و برزیل، سومین کشور بسیار آسیب دیده در جهان از کروناست.

این کشور که بزرگترین تولید کننده واکسن در جهان است، کارزار بلند پروازانه‌ای را برای واکسیناسیون ۳۰۰ میلیون نفر تا پایان ماه ژوئیه آغاز کرده اما در تحقق این هدف ناکام مانده است. چون تاکنون فقط حدود ۵۰ میلیون نفر واکسینه شده اند.

در حال حاضر افزایش شمار مبتلایان به کرونا (کووید-‏‏۱۹) ‏ به رقم بیش از ۴۰ هزار مورد در ۲۴ ساعت، پیشرفت‌های حاصله در هند را تهدید می‌کند. زیرا شمار مبتلایان به ویروس جدید کرونا طی ۲۴ ساعت در ماه فوریه امسال حدود ۹ هزار نفر بود. اوج مبتلایان به کرونا‏ رقم ۱۰۰ هزار نفر در روز در ماه سپتامبر سال گذشته بود. علت افزایش دوباره ابتلا به کووید- ۱۹، کاهش محدودیت‌ها بوده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا