تداوم تحقیقات درباره پیامد‌های واکسن آکسفورد – آسترازنکا

به گزارش واکسن آنلاین، در پی افزایش واکنش کشور‌ها به پیامد‌های تزریق واکسن انگلیسی – سوئدی آکسفورد – آسترازنکا (Oxford-AstraZeneca) این کمیته اعلام کرد: هنوز به طور قطعی ارتباط میان تزریق این واکسن با لخته‌های خون که در بدن موارد نادری از دریافت کنندگان واکسن آکسفورد – آسترازنکا مشاهده شده ثابت نشده است، اما شواهد درباره ارتباط این دو محکم‌تر شده است.

کمیته مشترک واکسیناسیون و ایمن سازی (JCVI)، گروهی از متخصصان انگلیس که نحوه استفاده از واکسن را توصیه می‌کنند، اکنون به افراد سالم زیر ۳۰ سال واکسن متفاوتی پیشنهاد می‌کند.

رسانه‌ها در انگلیس به نقل از کارشناسان درباره لخته‌های CVST که مخفف ترومبوز سینوس وریدی است نوشته اند، به زبان ساده، این لخته‌ای است که در یک رگ بزرگ در مغز یافت می‌شود.

خون به طور معمول از طریق رگ‌ها از مغز به قلب منتقل می‌شود.

به گفته کارشناسان لخته CVST می‌تواند جریان خون در مغز را مسدود کند، اکسیژن رسانی را کاهش داده و به طور بالقوه سبب آسیب می‌شود و سیستم عصبی مرکزی را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

همچنین لخته‌های نادر در مناطق دیگر مانند رگ‌های بزرگ شکم به ویژه در افرادی که دچار زخمند ممکن است بوجود آید.

چرا لخته اتفاق می‌افتد؟
بنا به گفته کارشناسان هیچ کس هنوز مطمئن نیست، اما در موارد CVST بررسی‌ها نشان داده است تعداد پلاکت خون در برخی بیماران کم است – این سلول‌های خونی هستند که به طور معمول به ترمیم خونریزی در بدن کمک می‌کنند.

همچنین در بیماران مشخص شد که آنتی بادی خاصی (پروتئین ایمنی بدن که اغلب به مبارزه با عفونت کمک می‌کند) در خون وجود دارد که پلاکت‌ها را فعال می‌کند.

آنتی بادی سبب می‌شود که پلاکت‌ها به اشتباه در هم جمع شده و لخته ایجاد کنند و به نوبه خود سایر قسمت‌های سیستم لخته شدن بدن را فعال کند.

ترکیبی از لخته و پلاکت پایین یکی از ویژگی‌هایی است که پزشکان اکنون در پی دست یابی به علت آن هستند.

دولت انگلیس گزارش جدیدی درباره شمار افرادی که پس از دریافت واکسن آکسفورد – آسترازنکا دچار خون لختگی شده اند اعلام نکرده، اما هنگامی که حدود بیست میلیون نفر در انگلیس واکسن کرونا دریافت کرده بودند شمار افراد دچار این عارضه را ۷۹ نفر گزارش کرد که ۱۹ نفر آنان جان باختند.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا