آغاز واکسیناسیون عمومی در لیبی با واکسن روسیه

به گزارش واکسن آنلاین، عبدالحمید دبیبه نخست وزیر لیبی نخستین فردی بود که واکسن کرونا را تزریق کرد. کارزار واکسیناسیون در لیبی در حالی آغاز شد که شمار مبتلایان به کرونا در این کشور که به واسطه درگیری‌ها به شدت تضعیف شده، در حال افزایش است.

کوین باتیستا، خبرنگار شبکه در گزارش خود گفت: مقامات لیبی آغاز کارزار واکسیناسیون را در کشور برای مقابله با ویروس کووید-۱۹، «روزی مقدس» توصیف کردند. دُز نخست واکسن کرونا مقابل دوربین‌های تلویزیون به عبدالحمید دبیبه تزریق شد. وی در گفتگو با خبرنگاران موضوع تأخیر در واکسیناسیون را مطرح کرد.

نخست وزیر لیبی گفت: ارسال واکسن برای مقابله با کووید-۱۹ با تأخیر انجام شد، علت آن هم ملاحظات سیاسی بود نه مشکلات مالی.

واکسنی که لیبی دریافت کرده، اسپوتنیک وی، ساخت روسیه است. لیبی توانست صد‌ها هزار دُز واکسن اسپوتنیک وی ذخیره کند. این کشور از طریق ساز و کار کوواکس نیز توانست مقدار زیادی واکسن استرازنکا وارد کند. ملاحظات سیاسی که عبدالحمید دبیبه در مورد آن صحبت کرد، یافتن سازش‌های دشوار را در دولت وفاق ملی پنهان می‌کند. دولت وفاق ملی پس از چند دهه جنگ داخلی در لیبی، اکنون کنترل کشور را در دست دارد.

هرج و مرج و درگیری‌ها بین شرق و غرب لیبی، به بحران همه گیری در این کشور افزوده شده است. بر اساس آمار رسمی، ویروس همه گیر کرونا تاکنون بیش از ۱۶۶ نفر را در لیبی مبتلا کرده است. در این مدت حدود ۳۰۰۰ تن نیز بر اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست داده اند. تا کنون ۴۰۰ هزار نفر در لیبی برای دریافت واکسن کرونا ثبت نام کرده اند. مقامات لیبی امیدوارند در این کشور نفتی امکانات مربوط به نظام بهداشتی فراهم شود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا