واکسن استنشاقی احتمال انتقال کرونا را به حداقل می‌رساند

به گزارش واکسن آنلاین، دکتر کیوان تدین مدیرتولید فرآورده‌های باکتریایی و انگلی موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی در برنامه «دارونامه» گفت: ما در بخش تولید واکسن‌های دامپزشکی باکتریایی هوازی برای دام‌های بزرگ نشخوارکننده و طیور فعالیت می‌کنیم.

وی افزود: واکسن شاربن (سیاه زخم) جزو اولین واکسن‌هایی است که پس از تشکیل موسسه در سال ۱۳۰۴ تولید شد اما تکنولوژی و فناوری که آن زمان با کمک کارشناسان خارجی در تولید این واکسن به کار گرفته شد با آنچه که امروز تولید می‌شود از نظر کیفیت تولید بسیار متفاوت است.

تدین اظهارکرد: واکسن شاربن در تأمین بهداشت دامی و حفاظت از جامعه انسانی در مقابل بیماری‌های قابل انتقال بین دام و انسان تاثیرات بسیار زیاد و خوبی گذاشته است.

در ادامه، دکتر محمدحسین فلاح مهرآبادی معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی گفت: ما در حال حاضر از نظر اجرایی در مرحله فاز یک کارآزمایی بالینی قرار دادیم و داوطلب گیری فاز یک به اتمام رسیده است.

وی با بیان اینکه ۷۰ نفر نوبت دوم واکسن را دریافت کردند افزود: جمع بندی اولیه نتایج با کمیته پایش داده‌های سازمان غذا و دارو که برای ارزیابی ایمنی واکسن است در میان گذاشته شده است.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی اظهارکرد: واکسن تولید شده‌ای که ما در حال مطالعه آن هستیم به صورت پروتئینی نوترکیب است، این واکسن‌ها دارایی ایمنی بالایی‌اند و کمترین آسیب و ضرر را بین پلت فرم‌های تولید واکسن دارند و به همین دلیل هم بیشتر کشورها از این پلت فرم واکسن‌ها استفاده می‌کنند.

فلاح مهرآبادی گفت: یکی از مشکلاتی که این بیماری دارد انتقال بیماری از طریق حفره تنفسی است. با تزریق دو دوز، افراد ایمن می‌شوند اما امکان دفع بیماری از حفره تنفسی وجود دارد یعنی فرد ایمن شده اما ممکن است همچنان ناقل باقی بماند.

معاون تحقیقات و فناوری موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی ادامه داد: با استراتژی که ما به کار برده‌ایم اگر واکسن را به صورت استنشاقی استفاده کنیم آنتی بادی ترشح می‌شود و بخش حفره فوقانی تنفسی هم نسبتاً ایمن خواهدشد و امکان انتقال ویروس به حداقل می‌رسد.

فلاح مهرآبادی با بیان اینکه واکسن‌های نوترکیب ایمنی زایی بالایی دارند گفت: اگر واکسن‌های نوترکیب به خوبی طراحی شوند ایمنی زایی خوبی هم خواهند داشت و تا آخر فروردین ماه می‌توانیم میزان ایمنی زایی این واکسن را با انجام بر روی ۱۳۳ داوطلب اعلام کنیم.

وی با بیان اینکه بیشتر تجهیزات ما وارداتی است گفت: امیدواریم که خللی در این حوزه ایجاد نشود چون ما قرارداد را بسته‌ایم و پیگیر عرضه تجهیزات هستیم و طبق زمان بندی‌های اعلام شده از سوی عرضه کننده، امیدواریم شهریور ماه زمان شروع فعالیت صنعتی ما باشد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا