نگرانی از واکسن «جانسون‌اندجانسون» به واکسیناسیون در آمریکا آسیب می زند

به گزارش واکسن آنلاین، تارنمای هیل نوشت: نگرانی ها درباره ایمن بودن واکسن شرکت آمریکایی جانسون اند جانسون و وقفه در استفاده از آن به برنامه واکسیناسیون آمریکا آسیب می زند.

این رسانه آمریکایی نوشت: وقفه در استفاده از این واکسن می تواند در جهان نیز تاثیراتی داشته باشد از جمله این که تلاش های جهانی در زمینه واکسن را به خطر می اندازد، تردیدها درباره واکسن را افزایش و بازگشت به روال عادی زندگی را کاهش می دهد، باعث افزایش نابرابری می شود، نفوذ روسیه و چین را افزایش می دهد.

این رسانه افزود: هشدارها درباره بی خطر بودن واکسن جانسون اند جانسون و ارتباط احتمالی آن با برخی از مسائل نادر است اما نوع خاصی از لخته خونی می تواند تلاش ها برای تسریع در واکسیناسیون کشورهای در حال توسعه را به عقب بیندازد.

این واکسن که یک دوزی است به همراه واکسن تولیدی شرکت آسترازنکا می تواند بخشی مهمی از عرضه واکسن جهانی را تامین کند.

این شرکت قرار است میلیاردها دوز از واکسن خود را در اختیار کشورهای جهان قرار دهد. نگهداری از واکسن جانسون اند جانسون آسان است و مانند واکسن های بر پایه ام ار ان ای همچون واکسن های ساخت دو شرکت آمریکایی فایزر و مدرنا نیاز به تجهیزات فریز کردن عمیق ندارد. شرکت جانسون اند جانسون متعهد شده بدون سود چندانی واکسن خود را با هزینه منطقی عرضه کند.

اما هنوز تولید این واکسن کافی نیست و ابهامات درباره خطر آنها می تواند با توجه به کمبودها در عرضه طولانی شود.

فقط در آمریکا برای توقف استفاده از واکسن جانسون اند جانسون تصمیم گیری نشده است. این شرکت اعلام کرده که عرضه آن در اروپا را متوقف کرده و مقامات بهداشتی آفریقای جنوبی نیز گفته اند تلاش می کنند استفاده از این واکسن را متوقف کنند. استرالیا اعلام کرده که دیگر هیچ دوزی از واکسن جانسون اند جانسون را حتی با وجود کمبودها در برنامه واکسیناسیون این کشور خریداری نخواهد کرد.

با این حال بیشتر کارشناسان می گویند تاثیر این مساله بر تامین جهانی واکسن نسبتا محدود است به ویژه اگر کشورها استفاده از واکسن جانسون اند جانسون را در یکی دو هفته آینده از سر بگیرند.

اما نگرانی بزرگتر این است که توقف در استفاده از این واکسن اعتماد به واکسن را کاهش می دهد.

نگرانی ویژه در این زمینه ناشی از توقف استفاده از واکسن جانسون اند جانسون به دنبال توقف دیگر واکسن های مبتنی بر آدنو ویروس ساخت دانشگاه اکسفورد و شرکت استرازنکا در اتحادیه اروپا است.

کارشناسان بیماری های عفونی همچنین استدلال می کنند که واکسیناسیون یک تلاش جهانی است؛ آمریکا نمی تواند تا زمانی که دیگر کشورهای جهان واکسینه نشده اند به زندگی عادی باز گردد.

نگرانی ها در استفاده از واکسن جانسون اند جانسون همچنین باعث تعمیق بی عدالتی در جهان می شود: بایدن گفت کشورش به اندازه کافی واکسن شرکت های فایزر، بیون تک و مدرنا را برای جبران کندی در استفاده از واکسن جانسون اند جانسون در اختیار دارد. اتحادیه اروپا ظاهرا در حال مذاکره برای خرید ۱.۸ میلیارد دوز بیشتر واکسن فایزر و بیون تک است.

اگر کشورهای در حال توسعه احساس کنند که از سوی غرب تحقیر شده اند ممکن است به روسیه و چین رویگردان شوند که واکسن های آنها اکنون آماده است.

هیل نوشت: این دوکشور از واکسن های خود برای نفوذ در جهان به ویژه در آمریکای لاتین و برخی کشورهای آسیایی استفاده می کنند و در عین حال نسبت به کارامدی و موثر بودن واکسن خود مطمئن هستند.

آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا به تازگی گفت وقتی آمریکا بتواند دوزهای مازاد خود را به خارج ارسال کند چنین تجارتی منفعت سیاسی نخواهد داشت بلکه فقط برای کمک به نجات جان مردم خواهد بود.

تردیدها درباره استفاده از واکسن جانسون اند جانسون و رقابت کشورها در حالی است که ویروس کرونا تاکنون در جهان جان بیش از سه میلیون نفر را گرفته و فقدان مشارکت بین المللی برای توقف این همه گیری مرگبار، تاکنون ۱۴۱ میلیون و ۳۱۲ هزار و ۲۲۵ نفر را به این ویروس مبتلا کرده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا