شرکت مدرنا کاهش تولید را عامل تاخیر در عرضه واکسن کرونا دانست

به گزارش واکسن آنلاین، تحویل بخشی از واکسن های مربوط به شرکت داروسازی مدرنا مطابق انتظارات صورت نمی گیرد. این شرکت داروسازی آمریکایی در بیانیه ای گفته است که به دلیل کمبود دوز واکسن در زنجیره تامین اروپا، در سه ماه پیش رو میزان واکسن های ارائه شده به انگلیس، کانادا و سایر کشورها کمتر از حد انتظار خواهد بود.

مدرنا که با شریک سوئیسی «لانزا گروپ» (Lonza Group AG) در ساخت واکسن در اروپا همکاری می کند، این امر را ناشی از کاهش روند تولید واکسن ذکر کرده است.

بلومبرگ در ادامه نوشت: گفته می شود این امر همراه با افزایش نگرانی ها نسبت به تزریق واکسن هایی همچون “جانسون اند جانسون” و “آسترازنیکا” و عوارض خطرناک اعلام شده، می تواند تامین جهانی واکسن را با مشکلات بیشتری روبرو کند.

پیشتر «اورسلا فن درلاین» رئیس کمیسیون اروپا هم ضمن ابراز نومیدی از شرکت های داروسازی انگلیسی و آمریکایی برای تامین واکسن، نسبت به شکل گیری جنگ سرد بر سر واکسن کووید-۱۹ هشدار داده بود.

مدرنا روز جمعه در بیانیه ای گفت: «مسیر افزایش سطح واکسن همچنان نوسان دارد و علی رغم تمام تلاش ها، در دوزهای تخمین زده شده قبلی همچنان کمبود وجود دارد». در این بیانیه همچنین خاطرنشان شده است که تولید واکسن یک فرآیند بسیار پیچیده است و عناصر متعددی، از جمله منابع انسانی و مادی، در این نوسانات نقش دارند.

براین اساس ارسال واکسن مدرنا به انگلیس از همین ماه و تنها چند روز پس از انتشار بیانیه این شرکت داروسازی کاهش می یابد و بدین ترتیب بر روی میزان دوز واکسنی که انتظار می رفت تا پایان ماه ژوئن (تاریخ اعلام شده از سوی دولت این کشور برای بازگشت به شرایط عادی) تامین شود تاثیر بگذارد.

برنامه واکسیناسیون انگلیس نقش مهمی در مقابله این کشور با همه گیری کرونا داشته است. ضمن آنکه گزارش های دولت این کشور نشان می دهد نیمی از جمعیت انگلیس اکنون با دستکم یک دوز واکسینه شده اند. اما با روند درپیش گرفته شده از سوی شرکت مدرنا به نظر می رسد این سرعت طی هفته های آینده کند خواهد شد.

همزمان در کانادا و با وجود دست و پنجه نرم کردن این کشور با موج سوم کرونا، مدرنا قرار است تنها ۶۵۰ هزار دوز واکسن به این کشور تا پایان ماه آوریل تحویل دهد. این درحالی است که مقرر شده بود در تاریخ ذکر شده دولت کانادا یک میلیون و ۲۰۰ هزار دوز واکسن از این کشور داروسازی آمریکایی تحویل گیرد.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا