تولید واکسن «اسپوتنیک وی» در ترکیه

به گزارش واکسن آنلاین، دولت ترکیه با طرح تولید مشترک واکسن روسی اسپوتنیک-وی موافقت کرد.

افشین امرِ کاییپماز عضو ستاد علمی مقابله با کرونای ترکیه در اظهاراتی ضمن تایید این خبر گفت: هزینه هر دوز از این واکسن حدود ده دلار است که با هزینه واکسن چینی برابری می‌کند، اما در صورت تولید در داخل کشور تا حدی از وابستگی به خارج جلوگیری می‌کند.

گفتنی است؛ هزینه واردات واکسن چینی سینوواک برای ترکیه ۱۰ تا ۱۱ دلار است.

واکسن روسی اسپوتنیک-وی قرار است با انتقال فنآوری‌های لازم از سوی شرکت داروسازی “VisCoran” برای مصرف داخلی در ترکیه تولید و در صورت امکان صادر شود.

ترکیه تاکنون بیش از ۲۰ میلیون دوز واکسن وارداتی که بیشترشان از نوع واکسن چینی است را به داوطلبان واجد شرایط تزریق کرده است.
بنا به آمار وزارت بهداشت ترکیه تاکنون ۱۲ میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۳ نفر دوز اول و هفت میلیون و ۷۹۳ هزار و ۲۹۲ نفر نیز دوز دوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند.

ترکیه تاکنون ۲۶ میلیون دوز واکسن چینی سینوواک و بیونتک فایزر (آلمان- آمریکا) وارد کرده و قرار است تا پایان ماه می ۵۰ میلیون واکسن سینوواک و تا پایان ماه ژوئن نیز ۳۰ میلیون واکسن بیونتک تحویل ترکیه شود.

همزمان با واردات، تلاش ترکیه برای دستیابی به واکسن بومی ادامه دارد و یکی از ۱۷ واکسن تحقیقاتی این کشور وارد سومین مرحله کارآزمایی انسانی شده است.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا