اولویت دوم واکسیناسیون کرونا شامل چه کسانی است؟

به گزارش واکسن آنلاین، بر اساس سند ملی واکسیناسیون که در ستاد ملی مقابله با کرونا به تصویب رسیده است، گروه نخست از کادر بهداشت و درمان کشور که باید واکسن کرونا را دریافت می‌کردند، نیروهای شاغل در بخش مراقبت‌های ویژه و اتاق‌های آی سی یو بیمارستان‌ها بودند. از همین رو، کار واکسیناسیون آنها با واکسن‌های روسی آغاز شد و در ادامه سایر کادر درمان نیز در صف تزریق واکسن قرار گرفتند.

علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا گفت: مرحله اول واکسیناسیون در کشور تا یک هفته آینده به پایان می‌رسد و تا پایان سال ۱۴۰۰ همه گروه‌های هدف واکسینه می‌شوند.

وی با اعلام اینکه یک میلیون نفر در مرحله نخست شامل مرحله گروه‌های درمانی و گروه‌های آسیب پذیر واکسینه می‌شوند، افزود: مرحله دوم واکسیناسیون نیز از نیمه اردیبهشت آغاز شده و سالمندان بر اساس اولویت سنی و بیماران خاص از ۱۸ تا ۶۴ سال را شامل می‌شود.

بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، تا روز گذشته ۴۹۷ هزار و ۴۱۸ نفر دوز اول واکسن کرونا و ۱۴۳ هزار و ۷۸۴ نفر نیز دوز دوم را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در کشور به ۶۴۱ هزار و ۲۰۲ دوز رسیده است.

بنابراین، اگر بخواهیم مقایسه‌ای بین تعداد افرادی که تاکنون موفق شده‌اند واکسن بزنند و جمعیت کشور داشته باشیم، می‌توان برآورد کرد که هنوز کمتر از یک درصد ایرانی‌ها واکسن کرونا زده‌اند.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، با اشاره به اینکه واکسیناسیون علیه کرونا در کشور در ۴ مرحله دنبال می‌شود، گفت: مرحله اول کادر بهداشت و درمان سراسر کشور، مرحله دوم افراد دارای بیماری‌های خاص و زمینه‌ای در رنج سنی بین ۱۶ تا ۶۴ و همچنین سالمندان زیر ۸۰ سال و مرحله سوم شامل زندانیان و سربازخانه‌ها و گروه‌های خاص شغلی که به دلیل تجمعات ریسک بالایی دارند، خواهند بود. در مرحله چهارم واکسیناسیون نیز بقیه افراد جامعه از ۱۸ سال به بالا مد نظر هستند.

رئیسی، تعداد افراد مرحله اول را یک و نیم میلیون نفر، جمعیت مرحله دوم را ۱۲ میلیون نفر، جمعیت مرحله سوم را ۲ میلیون و جمعیت مرحله چهارم را ۵۰ میلیون نفر اعلام کرد و گفت: افراد مرحله اول تا نیمه اردیبهشت ۱۴۰۰ تحت پوشش واکسیناسیون قرار می‌گیرند. بعد از آن وارد مرحله دوم می‌شویم و باید منتظر بمانیم تا واکسن‌های بیشتری به دست ما برسد و ۳ تا ۴ ماه دیگر هم به تولید داخل واکسن برسیم.

در همین حال، موضوع پرداخت هزینه برای واکسینه شدن در کشور مطرح شد که سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا، بر این موضوع تاکید کرد که واکسیناسیون در کشور بر اساس اعلام ستاد ملی مقابله با کرونا، رایگان خواهد بود.

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اسکرول به بالا